USA zvažujú dodávky vozidiel Bradley Ukrajine

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Administratíva amerického prezidenta Joe Bidena zvažuje poskytnutie bojových vozidiel pechoty Bradley Ukrajine. Informovala o tom agentúra Bloomberg s tým, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo.

Biely dom uviedol iba toľko, že USA sú neustále v kontakte s ukrajinskou stranou ohľadom jej potrieb pri obrane proti ruskej agresii. Kyjev momentálne žiada spojencov o tanky, obrnené vozidlá, rakety s dlhým doletom a prostriedky protivzdušnej obrany. Prezident Biden naposledy oznámil balík pomoci, v ktorom bol aj systém Patriot.

Ohľadom tankov Ukrajina opakovane žiadala o dodávky strojov Leopard 2, čo však Nemecko zatiaľ odmieta. Špekuluje sa, že USA by v tom prípade mohli dodať tanky Abrams na výmenu štátom, ktoré majú vo výzbroji Leopardy 2 a tie by odoslali na Ukrajinu. Napríklad Poľsko má približne 250 tankov Leopard 2, ale tento rok začalo prezbrojovať časť jednotiek práve na Abramsy. Americké tanky majú komplikovanejší pohon turbínovým motorom, ktorý im síce dáva väčšiu mobilitu, ale je náročnejší na spotrebu paliva. Preto by Ukrajinci privítali radšej Leopardy 2, ktoré majú porovnateľnú výzbroj a pancierovú ochranu.

Aj v prípade vozidiel Bradley by išlo o významnú pomoc. Doteraz dostala Ukrajina od USA staršie transportéry M113, ktoré väčšinou nesú iba guľomet. Bradley je plnohodnotné bojové vozidlo s kanónom kalibru 25 mm a guľometom vo veži. Na nej je aj odpaľovacie zariadenie pre dve protitankové rakety TOW s dosahom 4000 metrov. Stroje existujú vo viacerých verziách. Základné vozidlo M2 Bradley má trojčlennú posádku a prepravuje ďalších šesť vojakov. V prípade Bradley nemusia USA zvažovať žiadnu výmenu, majú ich v inventári dosť a je možné ich ihneď dodať.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi