Ďalší útok na ruskú základňu Engels

Zdroj foto: Marina Lystseva
Zdroj foto: Marina Lystseva

Rusko vystrelilo v nedeľu najmenej 40 rakiet na ukrajinské územie. Pokračovalo aj v ostreľovaní Chersonu, kde na Vianoce zomrelo najmenej 13 civilistov. Ukrajinci odpovedali útokom na základňu ruských strategických bombardérov pri Saratove.

V reakcii na ruské útoky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom vianočnom prejave uviedol, že Ukrajina nebude čakať na vianočný zázrak, ale sama sa oň postará. V tejto súvislosti sa očakáva ukrajinská zimná ofenzíva, ktorá nadviaže na veľké jesenné úspechy v Charkovskej a Chersonskej oblasti.

Medzitým sa Ukrajina snaží odpovedať na útoky ruských strategických bombardérov, ktoré vypúšťajú rakety z bezpečia v hĺbke vlastného vzdušného priestoru. Základňa Engels, z ktorej štartujú stroje Tu-95 a Tu-160, bola cieľom útoku dronov už 5. decembra. Vtedy bol poškodený najmenej jeden Tu-95.

Útok na letisko, ktoré leží stovky kilometrov od ukrajinských hraníc, sa v noci na dnes zopakoval. Okolo pol druhej ráno miestneho času sa rozozvučali sirény leteckého poplachu a na základni nastal silný výbuch, podľa niektorých zdrojov dva. Následne vypukol požiar. Ruská strana potom oficiálne informovala, že dron letiaci v malej výške bol zostrelený protivzdušnou obranou letiska, no jeho trosky na zemi zabili troch príslušníkov pozemného personálu letiska.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky