Zelenskyj bol na návšteve USA

Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil USA. V Bielom dome ho privítal americký prezident Joe Biden a v Kongrese vystúpil s prejavom. Bola to jeho prvá zahraničná cesta od začiatku ruskej invázie vo februári.

Všetko prebiehalo v maximálnom utajení. Ešte v utorok navštívil Zelenskyj vojakov v Bachmute na frontovej línii a vo Washingtone len pár ľudí tušilo, že sa chystá aj tam. Ukrajinský prezident pricestoval vlakom do Poľska a zo základne Rzeszów ho cez oceán previezlo americké vojenské lietadlo C-40B. Ide o upravený Boeing 737-700, ktorý prezývajú lietajúca kancelária, pretože má viaceré prostriedky na zabezpečenú komunikáciu a internetové pripojenie.

Do Bieleho domu dorazil vo svojom už tradičnom zelenom vojenskom odeve. Pripomína tým, že jeho krajina je stále vo vojne. Privítali ho Joe Biden a jeho manželka Jill. Následne s americkým prezidentom rokoval za zavretými dverami o vojenskej pomoci. USA najnovšie sľúbili Ukrajine ďalší balík v hodnote 1,8 miliardy dolárov. Jeho najdôležitejšou súčasťou je jeden systém Patriot spolu s potrebnou muníciou. Podrobnosti o dátume jeho dodania či spôsobe nasadenia neboli zverejnené. Je však možné, že ukrajinská obsluha sa naň už niekoľko mesiacov cvičí a je veľmi pravdepodobné, že tento protivzdušný systém bude nasadený na obranu Kyjeva. Biden tiež so Zelenským hovoril o budúcej pomoci, ktorej celková hodnota by mala dosiahnuť 45 miliárd dolárov, musí ju však najprv odsúhlasiť Kongres. „Budeme pri vás stáť tak dlho, ako bude treba,“ sľúbil americký prezident.

Večer (dnes ráno nášho času) vystúpil Zelenskyj s prejavom na zasadnutí oboch komôr Kongresu. Viackrát ho prerušil potlesk postojačky. „Som vo Washingtone, aby som poďakoval americkému ľudu, prezidentovi a Kongresu za pomoc, ktorá je tak veľmi potrebná,“ povedal Zelenskyj a dodal, že táto pomoc nie je charita, ale investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie. Viceprezidentke Kamale Harris a šéfke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi daroval ukrajinskú vlajku s podpismi obrancov Bachmutu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky