Albánsko kúpi drony Bayraktar TB2

Zdroj foto: Ministry of Defence of Ukraine
Zdroj foto: Ministry of Defence of Ukraine

Albánsko podpísalo dohodu o nákupe troch tureckých dronov Bayraktar TB2. Tieto stroje, ktoré sa stali známe nasadením vo vojne na Ukrajine, budú v Albánsku slúžiť na vojenské i civilné účely.

Pôvodne Albánsko v júli minulého roka ohlásilo plány na nákup deviatich dronov od tureckého výrobcu. Pôvodne mali byť neozbrojené a používať sa mali len na monitorovanie lesných požiarov či prieskum pri policajných operáciách.

Vojna na Ukrajine však tieto plány zmenila. Albánsko ohlásilo, že po novom chce svoje drony plne vyzbrojené a používať ich bude aj armáda. Naďalej však budú slúžiť aj na vyššie spomínané civilné účely. Albánsky premiér Edi Rama uviedol, že používať ich budú aj na odhaľovanie nelegálnych marihuanových polí, ktoré sa často nachádzajú v ťažko prístupnom horskom teréne.

Bayraktar TB2 môže na štyroch závesníkoch pod krídlami niesť navádzané bomby a rakety s celkovou hmotnosťou 150 kg. Albánsko dostane objednané tri kusy na budúci rok. Turecký výrobca Baykar vyškolí 30 albánskych špecialistov, ktorí potom prevezmú prevádzku riadiaceho centra na základni NATO Kuçova. Premiér Rama však nepovedal, či jeho krajina neskôr kúpi aj ďalšie stroje.

Albánsko vstúpilo do NATO v roku 2009. Vo výzbroji nemá žiadne prúdové ani vrtuľové lietadlá, má len 28 helikoptér siedmich rôznych typov, mnohé z nich sú už staršie. Na budúci rok má prevziať tiež dva nové vrtuľníky Black Hawk. Celkovo chcelo kúpiť štyri kusy týchto strojov, ktoré má vo výzbroji aj Slovensko.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi