Zelenskyj navštívil Bachmut, o ktorý sa tvrdo bojuje

Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Bachmut a odovzdal vyznamenania jeho obrancom. Bachmut leží priamo na frontovej línii a od leta tam prebiehajú ťažké boje.

Bachmut leží na severe Doneckej oblasti. Pred vojnou to bolo 70-tisícové mesto, väčšina obyvateľov z neho však pred bojmi utiekla. Ostreľovanie mesta sa začalo v máji a 1. augusta spustili ruské okupačné vojská frontálny útok, ktorý však doposiaľ nebol úspešný. V bojoch o Bachmut sa pritom významne angažuje aj žoldnierska skupina tzv. Wagnerovcov, ktorá sa predtým považovala za elitnejšiu časť ruských síl. Medzitým je však nútená dopĺňať straty verbovaním neskúsených odsúdencov v ruských väzniciach.

Ani po piatich mesiacoch maximálneho úsilia však Rusi pri Bachmute nedosiahli žiadny úspech. Za ten čas Ukrajinci oslobodili celú Charkovskú oblasť a časť Chersonskej oblasti na pravom brehu Dnepra. Rusom sa niekoľkokrát po dlhom čase podarilo postúpiť o pár sto metrov do okrajových častí mesta, za čo zaplatili krvavými stratami. Následne ich však Ukrajinci protiútokmi vyhnali. Najnovšie sa tak stalo za posledné dva dni. Rusi, resp. Wagnerovci, sú tak opäť na začiatku. Bachmut a jeho okolie za ten čas pripomína boje z prvej svetovej vojny so zákopmi plnými bahna a rozstrieľanými pahýľmi stromov.

Zelenskyj sa aj napriek výhradám svojej ochranky v poslednom období už viackrát ukázal vo frontovej oblasti. Navštívil napríklad Izjum, Cherson či Sloviansk. Vo všetkých prípadoch však išlo o mestá, ktoré boli plne pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl. O Bachmut sa však stále tvrdo bojuje a je pravidelne ostreľovaný. V betónových priestoroch improvizovanej vojenskej základne tam ukrajinský prezident osobne odovzdal desiatky vyznamenaní. Z pochopiteľných dôvodov o jeho návšteve informovali až po jeho odchode z Bachmutu.

Aj ruský minister obrany Šojgu sa tento týždeň pochválil, že navštívil vojakov vo frontovej oblasti. Zdokumentoval to videom, na ktorom sa z okna vrtuľníka pozerá na zákopy na zemi. Na základe záberov sa však podarilo lokalizovať presné miesto, ktoré si obzerá. Dotyčné zákopy sa nachádzajú pri Armjansku na Kryme a najbližšia frontová oblasť je odtiaľ približne 80 km.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky