V búrke sa potopila thajská korveta

Zdroj foto: Royal Thai Navy
Zdroj foto: Royal Thai Navy

Thajské námorníctvo prišlo o korvetu HTMS Sukhothai, ktorá sa prevrátila v búrke. Podarilo sa zachrániť 75 členov posádky, nezvestných je 31 námorníkov.

Nešťastie sa stalo v nedeľu v noci len 30 km od pobrežia v Thajskom zálive. Počas hliadkovej plavby sa korveta dostala do búrky. Do trupu lode začala prenikať voda, ktorá spôsobila skrat v strojovni. S vyradenými pohonnými jednotkami posádka márne bojovala o záchranu plavidla, ktoré sa čoraz viac nakláňalo.

Thajské námorníctvo vyslalo na pomoc korvete ďalšie tri lode, no iba fregata HTMS Kraburi sa k nej dostala skôr, ako sa o 23.30 miestneho času potopila. Fregata vzala na palubu väčšiu časť posádky HTMS Sukhothai. Dvanásť hodín po jej potopení však bolo 31 námorníkov stále nezvestných.

HTMS Sukhothai patrí do triedy Ratanakosin, ktorú pre thajské námorníctvo stavali v 80. rokoch v USA. Pôvodne ju mali tvoriť tri lode, no napokon postavili iba dve. Vychádzajú z triedy Badr, ktorú postavili pre Saudskú Arábiu taktiež v USA. Tieto korvety sú dlhé 77 metrov a ich plný výtlak je 960 ton. Dva dieselové motory umožňujú maximálnu rýchlosť 26 uzlov, čo je 48 km/h. Posádku bežne tvorí 87 ľudí, no v čase potopenia HTMS Sukhothai ich na palube bolo 106. Výzbroj tvorí osem rakiet Harpoon proti lodiam a odpaľovacie zariadenie s 24 protilietadlovými raketami Aspide. Ďalej je na palube šesť torpédometov, kanón kalibru 76 mm, dva 40 mm kanóny a dva 20 mm kanóny.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky