Japonsko ohlásilo najzásadnejšie zmeny vo svojej obrannej politike od prijatia pacifistickej ústavy po skončení druhej svetovej vojny. V priebehu piatich rokov napríklad plánuje zdvojnásobiť svoje výdavky na obranu.
Japonský premiér Fumio Kišida oznámil, že do roku 2027 bude obranný rozpočet tvoriť dve percentá HDP. „Žiaľ, v blízkosti našej krajiny sú štáty, ktoré vykonávajú také aktivity, ako je posilňovanie jadrových schopností, rýchle budovanie ozbrojených síl a jednostranné pokusy o zmenu status quo silou. V priebehu piatich rokov, v záujme zásadne zvýšiť naše obranné schopnosti, uvedieme do praxe program posilňovania obrany v hodnote 43 biliónov jenov (cca 300 miliárd eur, pozn. NATOArmy.sk),“ povedal Kišida.
Hoci nemenoval žiadnu krajinu, je jasné, na koho myslel. Japonská vláda predtým schválila stratégiu národnej bezpečnosti, ktorá uvádza Čínu ako „najväčšiu strategickú výzvu v histórii pre zabezpečenie mieru a stability Japonska“. V dokumente sa spomína, že Čína nevylúčila použitie sily na získanie kontroly nad Taiwanom.
V Japonsku panujú aj obavy zo severokórejského raketového programu. Vládny dokument tiež opisuje ruskú inváziu na Ukrajinu ako „závažné porušenie zákonov, ktoré otriaslo základmi medzinárodného poriadku“. Ešte v roku 2013 pritom predchádzajúci dokument o stratégii národnej bezpečnosti spomínal Čínu aj Rusko ako strategických partnerov Japonska.
Japonská povojnová ústava zakazuje armádu a povoľuje iba sily na sebaobranu krajiny s istými obmedzeniami. Prieskumy však ukazujú, že verejnosť výrazne podporuje rozšírenie vojenských schopností Japonska. V rámci oznámeného navýšenia obranného rozpočtu chce Japonsko kúpiť americké rakety s dlhým doletom. Tie by v prípade napadnutia Japonska slúžili na protiútok proti miestam odpalu nepriateľských rakiet. Tokio tiež plánuje výrazne posilniť svoje kybernetické schopnosti.