V Michalovciach spustili opravovňu ukrajinskej techniky

Zdroj foto: OS SR
Zdroj foto: OS SR

V priestoroch vojenského útvaru Ozbrojených síl SR v Michalovciach oficiálne spustili prevádzku na opravu ukrajinskej vojenskej techniky. Bude tam pôsobiť do šesť nemeckých technikov., ktorých úlohou je opravovať techniku západného pôvodu.

Konkrétne ide napríklad o samohybné húfnice PzH 2000 na pásovom podvozku alebo protilietadlové systémy Gepard, tiež na pásovom podvozku. Ich údržba v poľných podmienkach na Ukrajine často nie je možná. Potrebné opravy sa doteraz vykonávali v Litve, kam je však komplikovaná doprava. Michalovce sú blízko Ukrajiny a sú dostupnejšie aj z Nemecka. Financovanie opráv zabezpečuje nemecká strana, Slovensko poskytuje prostredníctvom OS SR priestor a prístup k elektrine a vode.

Ako vyzdvihol slovenský minister obrany Jaroslav Naď, aj týmto spôsobom potvrdzujeme svoj postoj čo sa týka podpory Ukrajiny počas jej boja proti ruskej agresii, keďže opravy poškodenej techniky sú kľúčovým elementom. „SR preto využila svoju strategickú polohu a dostupné priestory, čím poskytla ďalšiu pomoc susedovi a zároveň prehĺbila bilaterálnu spoluprácu s Nemeckom,“ uviedol minister.

Prevádzka na opravu ukrajinskej techniky v Michalovciach vznikla na základe Memoranda o porozumení s federálnym ministerstvom obrany Nemeckej spolkovej republiky. Nateraz sa predpokladá prevádzka opravárenských kapacít v horizonte jedného roka, pričom ďalšie rozhodnutia budú závisieť od vývoja situácie na Ukrajine.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi