Americké letectvo presunulo svoje nadzvukové bombardéry B-1B Lancer na Andersenovu leteckú základňu na ostrove Guam. V čase rastúceho napätia v Pacifickej oblasti sa tak stalo už druhýkrát tento rok.
Ostrov Guam má v Tichom oceáne výhodnú polohu presne v polovici cesty medzi Japonskom a Papuou Novou Guineou. Spolu s ostrovom Diego Garcia v Indickom oceáne tvoria najdôležitejšie americké základne v Ázii. V západnom Tichomorí je to jediná základňa, s ktorej môžu trvalo pôsobiť strategické bombardéry. Tie tam aj boli dlhé roky permanentne rozmiestnené.
V roku 2020 však americké letectvo oznámilo, že svoje bombardéry už bude držať len na kontinentálnom území USA. Stiahli ich aj z Guamu. Lenže napätie medzi Čínou a Taiwanom sa odvtedy stupňuje, nehovoriac o rastúcom počte raketových testov KĽDR. Preto sa bombardéry na Andersenovu leteckú základňu vrátili. Prvýkrát sa stroje B-1B Lancer objavili na Guame v júni tohto roku, teraz sú tam opäť. Presunuli tam bližšie nešpecifikovaný počet B-1B z 28. bombardovacieho krídla, ktorého domovom je inak Ellsworthova letecká základňa v Južnej Dakote.
Stroje B-1B Lancer vstúpili do služby v roku 1986. Poháňajú ho štyri motory, má meniteľnú geometriu krídel a dosahuje maximálnu rýchlosť 1335 km/h. Aj vo výške len 60 m nad povrchom však dokáže letieť rýchlosťou 1125 km/h. Dĺžka stroja je 45 m, rozpätie krídel 42 m (pri sklopení krídel 24 m) a maximálna vzletová hmotnosť je 226 ton. Bombardér unesie 23 ton munície. Posádka je štvorčlenná.
Zo 104 vyrobených kusov má americké letectvo momentálne v službe už len 45. V budúcnosti ich má nahradiť nový bombardér B-21 Raider.