Pomoc pre Ukrajinu nepoľavuje

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Prioritou pri dodávkach zbraní na Ukrajinu sú v posledných dvoch mesiacoch systémy protivzdušnej obrany. Popri tom však na Ukrajinu naďalej prúdi aj iná výzbroj. Výrazným dodávateľom sa v poslednom období stalo Nemecko a prvú oficiálnu zásielku chystá aj Bulharsko.

Nemecko sa celkovým objemom vojenskej pomoci Ukrajine už dostalo na druhú priečku za USA, hoci v rebríčku podľa pomeru k HDP ešte stále zaostáva. Najnovšie dodalo ďalších 20 kolesových obrnených transportérov Dingo k tridsiatim, ktoré poslalo už predtým. Nemecko dodalo aj ďalšie dva ťažké ťahače Oshkosh M1070 určené na prepravu tankov – predtým ich dodalo desať. Na zoznam pomoci, ktorú dodá v blízkej budúcnosti, zaradilo 18 samohybných kolesových húfnic RCH 155, 90 rušičiek proti dronom a 80 pickupov.

Bulharsko a Maďarsko boli donedávna jediné dve európske krajiny, ktoré Ukrajine vojensky nepomáhali. Hoci v prípade Sofie to nie je celkom pravda. Z politických dôvodov nepomáhala priamo, ale svoje vybavenie predala iným krajinám NATO, ktoré ho potom odovzdali Kyjevu. Takto sa na Ukrajinu dostalo napríklad 14 bulharských bitevných lietadiel Su-25. Teraz Bulharsko prvýkrát posiela pomoc priamo pod svojím menom. Jej zloženie je utajené, ale malo by sa jednať najmä o ľahké zbrane a muníciu vrátane delostreleckej.

Objavilo sa aj video, ktoré zachytáva príchod prvých amerických obrnených vozidiel M1117 Guardian. Vlakom ich priviezli približne 40 z celkového počtu 250 prisľúbených. Toto vozidlo si teraz bližšie predstavíme. Vyvinuli ho ako jedno z prvých amerických vozidiel s trupom odolným proti výbuchom mín a jeho sériová výroba sa začala na prelome rokov 1999 a 2000. Slúžilo najmä na sprevádzanie konvojov v Iraku a v Afganistane. Na tento účel sa hodilo omnoho lepšie, ako dodatočne opancierované verzie terénnych áut Humvee.

Okrem USA ich majú vo výzbroji v menšom počte Bulharsko, Kolumbia, Kosovo a Irak. Najväčšími zahraničnými používateľmi sú Kanada (500 kusov) a Grécko, ktoré má vyše 400 kusov a na dodanie ďalších 750 čaká.

Štvorkolesové M1117 majú pomerne malé rozmery a 5-člennú posádku, ako obrnený transportér sa teda veľmi nehodia. Výzbroj je sústredená vo veži a tvorí ju ťažký guľomet kalibru 12,7 mm a granátomet kalibru 40 mm. Ideálna pre ne je strážna služba a ochrana dôležitých miest. Je možné, že Ukrajinci tieto vozidlá použijú napríklad na stráženie hranice s Bieloruskom a ťažšiu techniku odtiaľ presunú na potrebnejšie miesta na fronte.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky