Výbuchy na ruských vojenských letiskách

Zdroj foto: Marina Lystseva
Zdroj foto: Marina Lystseva

Dvomi vojenskými letiskami hlboko vo vnútrozemí Ruska dnes ráno otriasli výbuchy. Nie je známe, čo ich spôsobilo. Rusko zareagovalo raketovými útokmi po takmer celom území Ukrajiny.

Výbuch nastal na základni v Rjazani, ktorá sa nachádza len 200 km od Moskvy. Explodovala tam cisterna s palivom na odstavnej ploche leteckej techniky. Podľa ruských agentúr si výbuch vyžiadal troch mŕtvych a šesť zranených, z toho dvoch ťažko. Poškodené bolo aj jedno lietadlo. Fotografie z miesta výbuchu neskôr ukázali, že to bol bombardér Tu-22M3 a poškodené mal krídlo a chvost.

Silná explózia nastala aj na vojenskom letisku Engels pri Saratove. Výbuch zachytili bezpečnostné kamery na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Engels je základňou pre dve desiatky strategických bombardérov Tu-160 a Tu-95, ktoré odtiaľ vzlietajú, aby vypúšťali strely s plochou dráhou letu na Ukrajinu. Práve dva Tu-95 mali byť pri výbuchu zasiahnuté.

Ukrajina sa k výbuchom nehlási. Podľa niektorých zdrojov zasiahol minimálne základňu Engels lietajúci dron, ktorý sa zrútil na odstavnú plochu. Obe letiská pritom ležia okolo 700 km od hraníc Ukrajiny. O nej je známe, že pracovala na raketách a dronoch s doletom až 1000 km, o prípadnom dokončení vývoja však neboli žiadne správy.

Rusko krátko po výbuchoch reagovalo vypustením striel s plochou dráhou letu na väčšiu časť územia Ukrajiny. Iránske drony sa už nejaký čas pri takýchto útokoch neobjavujú. Buď sa minuli ich zásoby, alebo sa potvrdzujú správy o tom, že sú v chladnom počasí nespoľahlivé.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky