V USA predstavili nový bombardér

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Americké letectvo verejne predviedlo svoj najnovší bombardér B-21 Raider. Je to prvý bombardér vyvinutý za posledných 30 rokov. Jeden stroj bude stáť takmer 700 miliónov dolárov. Americké letectvo ich chce najmenej sto.

Lietadlo predstavili v továrni firmy Northrop Grumman v Palmdale v Kalifornii. Prakticky všetky jeho technické parametre, ako rýchlosť, nosnosť či dolet, podliehajú utajeniu. Minister obrany USA Lloyd Austin však povedal, že pri jeho vývoji využili poznatky z pokroku dosiahnutého v oblasti ťažko zachytiteľných technológií za posledných 50 rokov. „Aj tie najsofistikovanejšie systémy protivzdušnej obrany budú mať problém zistiť B-21 na oblohe,“ povedal Austin.

Systémy lietadla sú budované na báze otvorenej architektúry, čo v budúcnosti umožní ich jednoduchú modernizáciu a tiež integráciu zbraní, ktoré sa dnes ešte ani nevyvíjajú. Od B-21 sa totiž očakáva, že bude slúžiť desiatky rokov. Postupne nahradí nadzvukové bombardéry B-1 Lancer a „neviditeľné“ B-2 Spirit. S tým druhým zdieľa veľmi podobné a osvedčené tvary, no podľa výrobcu boli použité nové materiály a technológie.

Zaujímavé je, že najstaršie americké bombardéry B-52 Stratofortress ostanú slúžiť popri B-21 aj naďalej. Po dokončení plánovanej modernizácie by mali slúžiť aj po roku 2050, teda sto rokov od prvého vzletu! B-52 však v súčasnosti nie je určený na priame údery proti silno bráneným cieľom, ale ako platforma na odpaľovanie striel s plochou dráhou letu z diaľky.

Výrobca momentálne pracuje na šiestich kusoch B-21. Stroj by mal absolvovať prvý let na budúci rok. Americké letectvo ich plánuje zaradiť do výzbroje najmenej sto. Lietadlo má mať možnosť aj nepilotovaných operácií, ale podľa hovorkyne letectva v tomto ohľade ešte nepadlo rozhodnutie. Podľa zdrojov zo zákulisia síce niektorí ľudia vo velení možnosť bezpilotných letov presadzujú, väčšinový názor však je, že to pri takomto veľkom stroji neprináša žiadne, alebo len malé výhody.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky