Ukrajina dostala raketomety z Francúzska

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Francúzsko 19. novembra oznámilo, že na Ukrajinu dodá 2 samohybné raketomety LRU (lance-roquettes unitaire). Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov teraz informoval, že raketomety už dorazili. Pochádzali z aktívnej výzbroje francúzskej armády.

Veľká Británia v spolupráci s Nórskom ešte v júli dodala šesť svojich raketometov MLRS. Od augusta Nemecko dodalo päť strojov MARS (Mittleres Artillerieraketensystem). A teraz v novembri prišli dva francúzske LRU. Pod všetkými týmito rôznymi názvami sa skrýva jedno a to isté vozidlo – americký M270A1. Každá krajina preň iba zaviedla vlastné označenie. Rozdiely sú iba v detailoch – MARS napríklad nemôže používať kazetovú muníciu.

Dokopy má teda Ukrajina už trinásť týchto pásových raketometov. Používajú rovnaké odpaľovacie zariadenie pre rakety kalibru 227 mm, ako známe stroje HIMARS. Dokážu ich odpáliť naraz 12, kým menší kolesový HIMARS iba šesť. Ten to však vyvažuje vyššou mobilitou, pásový M270 je pomalší. Raketometov HIMARS dostala Ukrajina z USA už 38. Dostrel ich rakiet je až 70 km a sú presne navádzané pomocou GPS. Okrem toho má Ukrajina aj bližšie nespresnený počet tureckých raketometov TLRG-230 s podobnými parametrami. Spolu tak môže ukrajinská armáda nasadiť viac ako 50 moderných raketometov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky