Briti dodali Ukrajine nové rakety Brimstone 2

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Veľká Británia dodala na Ukrajinu vylepšené rakety Brimstone 2. Zdokumentovala to aj videom z ich prepravy lietadlom. Ukrajinci už v apríli dostali model Brimstone 1, teraz majú aj druhú verziu, ktorá má trojnásobný dolet.

Rakety Brimstone proti pozemným cieľom sa vyrábajú od roku 1999. Primárne boli určené pre použitie na lietadlách Tornado a Eurofighter Typhoon. Pri odpálení z lietadla má Brimstone I dolet viac ako 20 km. Verzia Brimstone 2 sa objavila v službe v roku 2015. Má dolet viac ako 60 km a väčšiu hlavicu s hmotnosťou 6,2 kg, ktorá je účinná aj proti moderným tankom. Strela letí do cieľovej oblasti pomocou autopilota a tam si pomocou vlastného radarového a laserového navádzacieho systému vyberie cieľ a zaútočí. Dokáže zničiť aj pohybujúce sa ciele.

Ukrajina už v apríli dostala strely Brimstone I, ktoré však neodpaľuje z lietadiel. Upravili pre ne jednoduché odpaľovacie zariadenie namontované na nákladných autách či pickupoch (na fotografii). Do 12. mája prebiehal výcvik ich obslúh a 17. mája boli hlásené prvé dva ruské tanky zničené týmito raketami. Pozemné odpaľovacie zariadenie však znamená skrátený dosah, pretože raketa tým pádom nemá počiatočnú  výšku a rýchlosť, akú by mala pri odpálení z lietadla.

Británia teraz zverejnila video, na ktorom na základni Brize Norton nakladajú rakety Brimstone 2 do lietadla C-17 z 99. transportnej perute. Stroj ešte za svetla vzlietol a potom za tmy pristál na bližšie nespresnenom mieste, kde ho vyložili a ešte v noci sa vrátil. Aj strely Brimstone 2 budú Ukrajinci odpaľovať zo zeme, čiže s nižším dosahom – no presnosť sa oproti prvému modelu ešte zvýši.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky