Dodá Nemecko Patrioty Poľsku?

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Nemecký kancelár Olaf Scholz a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa na budúci týždeň dvakrát stretnú v Berlíne. Hovorkyňa nemeckej spolkovej vlády Christiane Hoffmann uviedla, že jednou z tém ich rozhovorov bude nemecká ponuka na poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Patriot Poľsku.

Nemecká ponuka prišla po tom, čo poľskú pohraničnú obec Przewodów zasiahla zablúdená raketa z ukrajinského systému protivzdušnej obrany S-300 a zahynuli pri tom dvaja ľudia. Ponuka sa stala predmetom nečakaných sporov aj v Poľsku. Tamojší minister obrany Mariusz Blaszczak totiž požiadal Nemecko, aby Patrioty namiesto do Poľska dodalo radšej na Ukrajinu. Proti tomu sa však ozval poľský prezident Andrzej Duda, podľa ktorého by mali byť rozmiestnené priamo v Poľsku.

Z čisto vojenského hľadiska treba uznať, že ani rozmiestnenie Patriotov v Poľsku by nezabránilo takej tragédii, aká sa stala v Przewodówe. Takéto batérie totiž chránia hlavne významné strategické ciele a na to, aby úspešne zachytili rýchlo letiacu nepriateľskú raketu, musia byť umiestnené medzi miestom odpálenia tejto rakety a cieľom, ktorý chránia. To v prípade pohraničnej obce nie je možné – šanca na zachytenie rakety je tam len malá. Ak by mali Patrioty účinne chrániť aj poľské pohraničie, museli by byť naozaj rozmiestnené na západnej Ukrajine. To je však z politického hľadiska príliš horúci zemiak.

Christiane Hoffmann uviedla, že nemecká vláda pozorne sleduje, ako prebiehajú diskusie v Poľsku, nechce sa k nim však vyjadrovať. Nemecko však podľa nej diskutuje so spojencami o návrhu Poľska, aby poslalo svoje systémy protivzdušnej obrany Patriot priamo Ukrajine. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg k tomu povedal, že to, či chce Ukrajine poslať Patrioty, je na rozhodnutí Nemecka.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky