Rokovanie ruskej vojenskej aliancie sa skončilo bez dohody

Zdroj foto: Kremlin Press Pool
Zdroj foto: Kremlin Press Pool

Rokovanie Ruskom vedenej Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) v Jerevane sa skončilo fiaskom. Arménsky premiér Nikol Pašinjan odmietol podpísať záverečný dokument. Ostatných štátnikov svojím rozhodnutím poriadne zaskočil – Lukašenko ostal v šoku a Putin len znechutene odhodil pero.

Arménsko je z OZKB dlhodobo rozčarované. V septembri, keď sa rozhorelo ďalšie kolo konfliktu s Azerbajdžanom, požiadalo túto vojenskú organizáciu o pomoc. Rusko však sľúbilo vyslať len pozorovateľov. Arménsky premiér teraz vyhlásil, že závery z rokovania sú neúplné a nedostatočné, čo si môže Azerbajdžan vyložiť ako priestor pre ďalšie útoky na Arménsko.

„Absencia jasného politického posúdenia situácie môže nielen znamenať, že OZKB odmieta svoje spojenecké záväzky, ale môže byť tiež Azerbajdžanom interpretovaná ako zelená od OZKB k ďalšej agresii voči Arménsku. Pri všetkej úcte, v tejto podobe nie som pripravený tieto dokumenty podpísať,“ povedal Pašinjan vo svojom záverečnom prejave na summite tejto organizácie.

„To by bolo pre dnešok všetko, veľmi pekne ďakujem!“ vyhlásil arménsky premiér. Na videozázname z chystaného podpisovania deklarácie vidno, ako sa bieloruský prezident Lukašenko snaží oponovať, no Pašinjan ho utne a dôrazne zopakuje: „Ďakujem veľmi pekne!“ Šokovaný Lukašenko len rozhodí rukami a neveriacky pozerá s vyvalenými očami. Výraz Putina nevidno, pretože sedí chrbtom ku kamere, no je vidno, že po týchto slovách hodil pero pred seba.

OZKB vznikla v roku 2002 a tvorí ju Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan. Predtým sa od roku 1992 volala Zmluva o kolektívnej bezpečnosti a okrem týchto šiestich krajín v nej boli aj Uzbekistan, Azerbajdžan a Gruzínsko. Všetky tri však od zmluvy postupne odstúpili.

Rusko je v OZKB vedúcou silou a udržiavalo pokoj v spornej oblasti Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom. S pokračujúcou vojnou na Ukrajine však stráca silu a vplyv a Azerbajdžan, ktorého spojencom je Turecko, má čoraz väčšie ambície. Aj Lukašenko na summite pripustil, že ak Rusko prehrá na Ukrajine, bude to znamenať koniec OZKB. „Ak Rusko skolabuje, pochová nás to pod troskami,“ povedal Lukašenko, no zároveň vyjadril presvedčenie, že „OZKB bude existovať a nikto neskolabuje“.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky