Británia darovala Ukrajine záchranné vrtuľníky

Zdroj foto: Anthony Noble
Zdroj foto: Anthony Noble

Britský minister obrany Ben Wallace oznámil, že na Ukrajinu posiela tri helikoptéry Sea King. Prvá z nich už dorazila na miesto určenia. Ide o vôbec prvé pilotované stroje zo Západu, ktoré Ukrajina dostala.

Doteraz dostala Ukrajina bitevné lietadlá Su-25, stíhačky MiG-29 v neletuschopnom stave na náhradné diely, bitevné vrtuľníky MI-24/35 a transportné helikoptéry Mi-2 a Mi-8/17. Všetko sú to stroje sovietskej výroby, pričom na dodávkach posledných dvoch menovaných typov sa podieľalo aj Slovensko.

Sea King predstavuje prvý typ západnej výroby, ktorý Ukrajina získala od začiatku ruskej invázie 24. februára tohto roku. Ide o staršie stroje, ktoré v minulosti slúžili na rôzne účely vrátane boja proti ponorkám. Postupne sa však Sea Kingy sústredili najmä na pátracie a záchranné úlohy nad morom. Na takéto záchranné lety ich bude používať aj Ukrajina.

Britské námorníctvo vyradilo tento typ zo služby v roku 2018. V súčasnosti ich používa Nemecko, Nórsko, India, Pakistan a Egypt. Medzi bývalých používateľov patrí aj Austrália, Belgicko a Katar.

Zaujímavá je informácia o tom, že v Británii už šesť týždňov pred týmto oznámením prebiehal výcvik ukrajinských letcov a pozemných mechanikov na tento typ. Znamená to, že západné štáty čoraz dôslednejšie dodržiavajú informačné embargo a mnohé veci oznámia až po tom, čo sa uzavrú. Ak sa Západ rozhodne darovať Ukrajine aj iné (napr. bojové) helikoptéry či lietadlá, dozvieme sa to až po tom, čo bude ukončený výcvik ukrajinských letcov a tieto stroje budú nasadené na fronte.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky