Ak Rusko kúpi iránske rakety, Izrael dodá muníciu Ukrajine

Zdroj foto: Roketsan
Zdroj foto: Roketsan

Šéf izraelskej národnej bezpečnostnej rady Eyal Hulata varoval Moskvu, že ak Rusko kúpi iránske balistické rakety, Izrael začne dodávať presne navádzané rakety Ukrajine. Informovala o tom izraelská verejnoprávna televízia Kan.

Rusko už viac ako dva mesiace používa iránske bezpilotné prostriedky – najmä kamikadze drony Šáhid-136, ktorými útočí na ukrajinskú infraštruktúru. Irán priznal ich dodávky do Ruska len nedávno. Najnovšie sa mali oba štáty dohodnúť na tom, že Teherán pomôže Moskve zriadiť výrobu týchto dronov na ruskom území.

Denník Washington Post však už pred mesiacom informoval, že okrem nákupu veľkého množstva dronov sa Rusko s Iránom dohodlo aj na dodávkach balistických rakiet krátkeho doletu. Má ísť o strely Fátih-110 a Zólfaghár, ktoré majú dosah 300 a 700 km. To nenecháva Izrael chladným. Obáva sa najmä toho, že Moskva na oplátku pomôže Teheránu s jeho jadrovým programom. Televízia Kan informovala, že Izrael proti ruskému nákupu iránskych dronov protestoval. Nótu mal odovzdať izraelský ambasádor v Moskve zástupcovi ruského ministra zahraničia Michailovi Bogdanovi.

Kým Izrael o možnom dodaní rakiet len uvažuje, z Turecka prišla na Ukrajinu dodávka úplne nového systému. Ide o raketomet s podobnými charakteristikami ako americký HIMARS. Používa turecké rakety TRLG-230 od firmy Roketsan. Tie majú kaliber 230 mm a hmotnosť 210 kg. Hlavica má hmotnosť 42 kg a okrem výbušniny ju tvoria kovové guľôčky. Jej ničivý účinok je v okruhu najmenej 55 metrov. Raketa má dosah 70 km a presnosť v okruhu dvoch metrov od zamýšľaného bodu zásahu. Navádzaná je pomocou GPS alebo laseru.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky