Ďalšie posily pre ukrajinskú protivzdušnú obranu

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Na Ukrajine sa objavili ďalšie systémy protivzdušnej obrany zo Západu. Po nových IRIS-T z Nemecka, NASAMS z USA a staršom talianskom systéme Aspide dodanom zo Španielska, dorazili aj systémy Avenger a MIM-23 Hawk.

Avenger vyvinuli v USA ako náhradu samohybných systémov M163 a M167 Vulcan slúžiacich na priamu protilietadlovú obranu frontových vojsk. Išlo o pásové vozidlá M113 s rotačným kanónom kalibru 20 mm na strope korby. Avenger vznikol na podvozku rozšíreného terénneho vozidla Humvee, ktoré dostala aj ukrajinská armáda. Nenesie kanón, ale osem odpaľovacích zariadení pre rakety Stinger. Tie majú dosah 5 km do diaľky a 3,8 km do výšky.

Avenger je primárne určený na obranu proti strelám s plochou dráhou letu, dronom, vrtuľníkom a nízko letiacim lietadlám. Štyri systémy určené pre Ukrajinu poslúžia najmä na obranu ukrajinských miest proti iránskym kamikadze dronom a strelám s plochou dráhou letu.

Okrem toho Ukrajina dostala zo Španielska batériu systému MIM-23 Hawk. Ten vstúpil v USA do služby ešte v 60. rokoch. Priebežne ho však modernizovali. Španielsko dodalo variantu Phase III, ktorá sa objavila na prelome 80. a 90. rokov. Dodnes tieto rakety používa okolo 20 krajín vrátane Grécka, Rumunska, Egypta, Izraela či Japonska. USA tento systém definitívne vyradili v roku 2002, no pošlú na Ukrajinu dodatočné rakety pre šesť odpaľovacích zariadení, ktoré dodalo Španielsko.

MIM-23 Hawk má dosah 50 km do diaľky a 20 km do výšky. Raketa má hmotnosť 590 kg, z toho 54 kg tvorí výbušná hlavica. Je navádzaná radarom a cieľ ničí črepinami. Posledná verzia je schopná zasahovať aj proti taktickým raketám krátkeho doletu.

Francúzsko darovalo Ukrajine dve batérie systému Crotale, ktorý tiež vznikol v 60. rokoch minulého storočia, no priebežne sa vyvíja a jeho najnovšia verzia pochádza z roku 2008. Ide o systém krátkeho dosahu – na diaľku 16 km a do výšky 9 km. Je schopný zasiahnuť aj bezpilotné prostriedky, strely s plochou dráhou letu a niektoré typy rakiet.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky