KĽDR otestovala raketu schopnú zasiahnuť USA

Zdroj foto: KCNA
Zdroj foto: KCNA

Severná Kórea otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorá je podľa japonských výpočtov schopná zasiahnuť USA. Severokórejské raketové testy sú tento rok čoraz intenzívnejšie. Za posledné dva mesiace ich vystrelila okolo 50. Väčšinou však išlo o rakety krátkeho doletu.

Najnovšia raketa však bola výrazne väčšia. Dopadla do mora približne 210 km od ostrova Hokkaido na severe Japonska. Takéto testy sú nebezpečnejšie, pretože veľké rakety môžu niesť aj jadrové hlavice. A podľa japonského ministerstva obrany je táto strela schopná dosiahnuť severoamerický kontinent.

Severná Kórea zvykne testovať svoje medzikontinentálne rakety tak, že ich vystrelí kolmo hore. Dosiahnu tak obrovskú výšku, ale do diaľky doletia minimálne. To umožňuje sčasti maskovať ich skutočný dolet. Pri teste v piatok ráno vystrelili raketu z Pchjongjangu. Vyletela do výšky 6100 km a potom spadla do mora 1000 km od miesta štartu. Dosiahla pri tom rýchlosť 22 Machov.

Japonský minister obrany Jasukazu Hamada povedal, že raketa môže dosiahnuť USA. „Podľa našich výpočtov, keď vezmeme do úvahy jej trajektóriu, má táto raketa dosah 15 000 km, v závislosti od hmotnosti použitej hlavice. Ak je to tak, potom je kontinentálne územie USA v jej dosahu,“ vyhlásil Hamada.

Test nasledoval krátko po tom, čo sa americký prezident Joe Biden, juhokórejský prezident Hun Sok-jol a japonský premiér Fumio Kišida na stretnutí dohodli na posilnení vojenskej spolupráce svojich krajín.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky