Raketa zabila dvoch ľudí v Poľsku

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Na poľské územie dopadla v utorok popoludní raketa. Žiaľ, zahynuli pri tom dvaja ľudia. Prvé správy hovorili o tom, že išlo o ruskú strelu. Poľská vláda zvolala krízový štáb. V stredu sa objavili ďalšie informácie, ktoré uvádzame v doplnení nižšie.

Moskva v utorok čelila poníženiu na summite G20 v Indonézii, kde ju viacerí lídri vyzvali, aby ukončila svoju barbarskú vojnu. Deň predtým zas Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu, ktorá požaduje od Ruska náhradu škôd spôsobených Ukrajine. Odpoveď bola typicky ruská – popoludní na Ukrajinu vypustili viac ako 90 striel, ktoré mierili najmä na energetickú infraštruktúru. Ukrajina tvrdí, že jej protivzdušná obrana zasiahla 73 útočiacich striel. Niektoré však dopadli aj na obytné domy v Kyjeve. A najmenej jedna, podľa iných správ dve, zasiahli územie Poľska.

Výbuch nastal okolo 15.40 pri Przewodówe v Lublinskom vojvodstve, 10 km od hraníc s Ukrajinou. Zasiahnutý bol traktor s vlečkou s obilím. Výbuch spôsobil veľký kráter. Dve civilné osoby prišli o život. Príčina explózie nebola spočiatku známa a do práce sa pustili vyšetrovatelia. Podľa poľských médií sa na mieste našli úlomky rakety. O tom, že situácia je vážna, svedčil príchod vojenskej prokuratúry na miesto a tiež vyslanie poľských stíhačiek ku hranici. Večer o 21.00 sa zišiel krízový štáb poľskej vlády. Zvolal ho premiér Mateusz Morawiecki.

O tom, že išlo o útok ruských rakiet, informovala ako prvá agentúra AP s odvolaním na zdroje z americkej tajnej služby. Neskôr to potvrdil aj lotyšský minister obrany Artis Pabriks či česká ministerka obrany Jana Černochová s odvolaním na informácie, ktoré jej poskytli náčelník štábu a veliteľ vojenského spravodajstva.

Americkí predstavitelia však správu o ruských raketách odmietajú oficiálne potvrdiť s tým, že všetko preverujú. Moskva správy o tom, že to bola jej raketa, poprela s tým, že ide o „zámernú provokáciu“.

Aké sú možné scenáre toho, čo bude nasledovať?

Vojenská odpoveď je veľmi nepravdepodobná. Naznačujú to aj prvé opatrné vyhlásenia predstaviteľov USA. Ani poľská vláda sa zatiaľ oficiálne nevyjadrila. Článok 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí o obrane napadnutého člena, tak zrejme nebude aktivovaný. Pravdepodobnejšie je aktivovanie Článku 4, ktorý požaduje konzultácie v prípade, že niektorý členský štát cíti, že je ohrozená jeho územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť. Na podnet Poľska by teda zvolali Severoatlantickú radu, ktorá by rokovala o odpovedi. Jej podoba môže byť rôzna – od ďalších ekonomických sankcií, cez diplomatický nátlak až po väčšiu vojenskú pomoc Ukrajine.

Doplnenie

Agentúra AP, ktorá ako prvá informovala o tom, že to bola ruská raketa, v stredu s odvolaním na troch nemenovaných amerických predstaviteľov pre zmenu uviedla, že išlo o ukrajinskú raketu, ktorú vystrelili proti blížiacim sa ruským strelám, no nezasiahla cieľ. Aj americký prezident Joe Biden uviedol, že vzhľadom na trajektóriu rakety je nepravdepodobné, že bola vystrelená z ruského územia. To ale môže znamenať aj to, že bola vystrelená z Bieloruska.

Poľskí predstavitelia sa zatiaľ presne nevyjadrili. Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že úrady zatiaľ s istotou nevedia, kde bola strela vyrobená ani to, kto ju odpálil. Premiér Morawiecki vyzval všetkých poľských občanov, aby zachovali pokoj.

S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o jednu raketu zo systému S-300. Ten slúži primárne na protivzdušnú obranu a používajú ho obe strany. Rakety sú však schopné aj útokov na pozemné ciele a v úlohe zem-zem ich už Rusi opakovane použili. Zistenie typu rakety teda k zisteniu toho, kto ju vystrelil, veľmi nepomohlo.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky