Prvý Leopard 2A4 nám dodajú v decembri

Zdroj foto: Friedrich Böhringer
Zdroj foto: Friedrich Böhringer

Slovensko dostane prvý tank Leopard 2A4 z Nemecka v priebehu decembra. Všetkých 15 tankov dorazí postupne do konca roku 2023. Slovensko ich dostane ako náhradu za 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, ktoré darovalo Ukrajine.

Príslušné dohody podpísalo slovenské ministerstvo obrany v utorok v Bruseli. Zavŕšilo sa tak niekoľkomesačné rokovanie s nemeckým rezortom obrany a firmou Rheinmetall. Tá vo svojom závode tanky opraví, aby boli plne schopné operačného nasadenia. Niektoré časti obrnencov prejdú modernizáciou. Vybavia ich aj komunikačnými a informačnými prostriedkami, ktoré budú kompatibilné so systémami zavedenými v Ozbrojených silách SR. Nemecká strana poskytne Slovensku aj muníciu, výcvik posádok a mechanikov, náhradné diely a logistickú podporu. Už v najbližších týždňoch sa v Nemecku začne výcvik slovenských vodičov tankov.

Podobnú dohodu s Nemeckom uzavrela pred niekoľkými týždňami aj Česká republika. Tanky Leopard 2 má vo výzbroji aj Poľsko a Maďarsko. Otvára sa tak priestor na spoluprácu nielen v rámci NATO, ale aj užšiu kooperáciu v rámci V4. „Ozbrojené sily SR takýmto spôsobom získajú tanky západnej výroby, pre ktoré budeme vedieť bez problémov získať náhradné diely, ale tiež zabezpečiť služby na údržbu a modernizáciu. Zároveň týmto spôsobom posilňujeme našu bilaterálnu spoluprácu s Nemeckom, z ktorého sa pod súčasným vedením stáva významný aktér budovania obranyschopnosti Európy,“ uviedol slovenský minister obrany Jaroslav Naď.

Výmena tankov Leopard 2A4 za BVP-1 nie je jedinou vecou, na ktorej sa dnes Slovensko a Nemecko v Bruseli dohodlo. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrecht dnes oznámila, že Berlín bude na Slovensku opravovať zbrane, ktoré boli použité v bojoch na Ukrajine, aby ich bolo možné znovu nasadiť. Slovenské ministerstvo obrany očakáva začatie týchto opráv v priebehu niekoľkých týždňov.

Malo by sa jednať napríklad o samohybné húfnice PzH 2000 alebo salvové raketomety MARS, ktoré Neemcko dodáva na Ukrajine. V prípade ich poškodenia v boji by sa vozili do vojenského útvaru v Michalovciach. Finančné krytie opráv kompletne zabezpečí nemecká strana.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky