Zelenskyj navštívil Cherson, Ukrajinci sa vylodili na druhom brehu Dneperskej zátoky

Zdroj foto: fb / Володимир Зеленський
Zdroj foto: fb / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok prišiel do Chersonu, ktorý bol oslobodený iba v piatok. Mesto pritom leží priamo na frontovej línii, ktorú teraz tvorí rieka Dneper a v jeho okolí sa ozývalo dunenie delostrelectva.

Odvahu Zelenského vedia oceniť aj nepriatelia, hoci Kremeľ sa ho všemožne snaží zosmiešňovať. No napríklad hľadaný ruský vojnový zločinec Girkin, ktorý sa pod menom Strelkov v roku 2014 podieľal na rozpútaní vojny na východe Ukrajiny a zostrelení civilného letu MH17, ocenil jeho silné vedenie a najmä to, že na začiatku ruského útoku neutiekol z krajiny, ale postavil sa na úspešný odpor. A najnovšie ho na začiatku novembra chválil aj Prigožin, zakladateľ žoldnierskej skupiny tzv. Wagnerovcov. „Zelenskyj je silný, sebavedomý a pragmatický. Nesmieme ho podceňovať,“ vyhlásil Prigožin.

Dnes Zelenskyj ukázal silu a sebavedomie, keď navštívil Cherson pár dní po jeho oslobodení. V meste strávil asi 30 minút, privítali ho davy ľudí. „Postupujeme. Sme pripravení na mier pre celú našu krajinu,“ povedal. Na otázku, kam ukrajinské jednotky zamieria nabudúce, odpovedal, že nie do Moskvy. „Nemáme záujem o územie cudzej krajiny,“ dodal. Poďakoval sa NATO a ďalším spojencom, ktorí Ukrajinu podporujú.

Ďalšie smerovanie naznačila Ukrajina už dnes. Vojaci špeciálnych jednotiek sa vylodili na Kinburnskom polostrove na druhom brehu Dneperskej zátoky. Ide o 40 km dlhú a 10 km širokú kosu, ktorá vybieha do mora v ústí rieky Dneper. Aj podľa ruských zdrojov Ukrajinci obsadili už polovicu tohto polostrova. Rusi proti nim nemôžu nasadiť ťažkú techniku a delostrelectvo, pretože terén plný močarísk a vodných plôch to neumožňuje. Na druhej strane tam ťažkú techniku nemôžu použiť ani Ukrajinci. Nebude to teda východisko pre ďalší postup na Krym, ale skôr zabezpečenie plavebných koridorov do prístavov Mykolajiv a Očakiv, ktoré ležia na druhom brehu zátoky oproti Kinburnskej kose. Rusi tiež z tohto priestoru vypúšťali drony pre útoky na Mykolajiv.

Podľa zatiaľ nepotvrdených správ, ktoré sa objavili večer, sa však Ukrajinci vylodili aj na druhom brehu Dnepra a vytvorili predmostie oproti zničenému Antonovskému mostu. Ukrajinci v priebehu leta dostali desiatky bojových člnov od USA, ktoré sú vhodné pre operácie na riekach a aj v plytkých vodách pozdĺž morského pobrežia. Zdá sa, že pre ne našli využitie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky