Spomienka na vojnových veteránov

Zdroj foto: MO SR - Ivan Kelement
Zdroj foto: MO SR - Ivan Kelement

Celý svet si dnes pripomína 104. výročie skončenia prvej svetovej vojny. Je to zároveň Medzinárodný deň vojnových veteránov. Ministerstvo obrany ich eviduje viac ako 8 000, z toho 25 veteránov je z druhej svetovej vojny a 196 evidujú ako účastníkov národného boja za oslobodenie. Na ich počesť sa dnes konalo viacero podujatí.

Veteránov si napríklad pripomenuli behom v bratislavskej Petržalke. Na štart 5,2-kilometrového behu sa tento rok postavil rekordný počet bežcov. Medzi 253 účastníkmi boli vojaci v plnej poľnej vrátane príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR, kadeti Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, reprezentanti Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica na čele s riaditeľom pplk. Matejom Tóthom, verejnosť a tiež minister obrany SR Jaroslav Naď.

A prečo práve Petržalka? V tamojšej časti Kopčany sa nachádza vojenský cintorín z prvej svetovej vojny. Je na ňom pochovaných 331 vojakov, ktorí zomreli vo vojenskej nemocnici. Z nich je 122 pôvodom z Čiech a Slovenska. Cintorín vznikol v roku 1916, definitívne ho upravili v roku 1922. Tesne za ním postavili v druhej polovici 30. rokov bunker B-S-8 Hŕbitov, ktorý bol súčasťou petržalskej línie opevnenia.

Rakúsko-Uhorsko bolo v prvej svetovej vojne štátom s najväčším pomerom strát svojich vojakov. Medzi straty sa rátajú mŕtvi, zranení, nezvestní aj zajatí. „Straty, ktoré si vyžiadala nielen 1. svetová vojna, ale vôbec každý ozbrojený konflikt, sú jazvou na ľudstve, ktoré nám pripomínajú, že mier nie je samozrejmosťou. Všetci statoční muži a ženy, ktorí hájili alebo v súčasnosti hája princípy slobody a demokracie si zaslúžia našu úctu, vďaku a rešpekt,“ uviedol minister Naď spolu s poďakovaním všetkým, ktorí dnes prišli vzdať hold vojnovým veteránom prostredníctvom behu so symbolom červeného maku na hrudi. 

Na počesť vojnových veteránov bola dnes od 18.00 h na Bratislavskom hrade premietaná aj videoprojekcia červených makov. 

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky