Cherson je oslobodený, Rusi pri ústupe vyhodili mosty do vzduchu

Zdroj foto: Twitter / OSINT
Zdroj foto: Twitter / OSINT

Ruskí vojaci sa v noci v Chersonskej oblasti stiahli z pravého brehu Dnepra. Pri ústupe vyhodili do vzduchu cestný Antonovský most aj neďaleký železničný most. Do Chersonu následne vstúpili ukrajinskí vojaci. Ich postup brzdili len davy nadšených obyvateľov, ktorí ich vítali.

Ruskí okupanti sa na ústup pripravovali už dlhšie. Na ľavom brehu rieky niekoľko týždňov budovali opevnenia. Podľa ich vyhlásení odišli usporiadane a v poriadku. Až nasledujúce dni ukážu, koľko techniky museli zanechať na druhom brehu a aké straty utrpeli pri ostreľovaní prechodov cez rieku. Ostreľované boli aj zhromaždenia ruských vojsk pri Novej Kachovke, kde je priehrada na Dnepri. Na rozdiel od mostov, tá ostala nedotknutá.

V Chersone začali ľudia vyvesovať ukrajinské vlajky ešte pred príchodom ukrajinských vojakov. Najviac ľudí sa zhromaždilo na centrálnom námestí, kde na jar prebiehali veľké demonštrácie proti ruskej okupácii. Až v ďalších dňoch tiež bude jasné, čo v meste Rusi za osem mesiacov napáchali. Zatiaľ sa na všetkých oslobodených územiach, od Kyjevskej až po Chersonskú oblasť, našli mučiarne a masové hroby.

Podľa niektorých správ sa Ukrajinci už vylodili aj za riekou a útočili na ustupujúce ruské kolóny. To však nie je pravda. Zrejme na Rusov útočili len partizánske skupiny a špeciálne jednotky, ktoré tam operovali už predtým. Pokus o postup cez rieku teraz nemá pre Ukrajincov veľký zmysel, pretože nemôžu cez ňu prepraviť ťažkú techniku. Rusi sa však pripravujú na každú eventualitu a rozsiahle obranné línie začali budovať už aj na severe polostrova Krym.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky