Šojgu nariadil ústup z Chersonu

Zdroj foto: Министерство обороны Российской Федерации
Zdroj foto: Министерство обороны Российской Федерации

Ruská armáda dostala rozkaz stiahnuť sa z Chersonu, jediného veľkého mesta, ktoré dobyla mimo oblasti Donbasu. Veliteľ ruských vojsk na Ukrajine generál Surovikin povedal, že mesto nie je možné ďalej zásobovať. Na jeho návrh potom ústup oficiálne nariadil minister obrany Šojgu.

„Začnite sťahovanie vojsk a prijmite všetky opatrenia k zaisteniu bezpečnej prepravy vojakov, zbraní a techniky za rieku Dneper,“ povedal podľa ruských médií Šojgu Surovikinovi. Rusi čelili problémom so zásobovaním po tom, čo Ukrajinci zasiahli všetky mosty, ktoré cez Dneper vedú a pravidelne ostreľovali aj ruské pokusy o prepravu kompami a pontónovými mostami. Na západnom brehu rieky tiež od konca augusta trvá ukrajinská ofenzíva, ktorá postupne ruské vojská vytláča. V posledných dvoch dňoch sa množia správy o prelomení frontovej línie pri Snihurivke, kde Rusi stratili spojenie s viacerými jednotkami.

„Za týchto okolností je najrozumnejšie zorganizovať obranu pozdĺž bariéry, ktoré predstavuje rieka Dneper,“ povedal Surovikin na stretnutí s podriadenými veliteľmi. Opevnenia na východnom brehu Dnepra budujú Rusi už niekoľko týždňov, takže sa na túto možnosť systematicky pripravovali. Organizovaný ústup je pre nich rozhodne výhodnejší ako hrozba, že ich jednotky ostanú v Chersone odrezané a bude im hroziť zničenie. Za podobných okolností sa už predtým museli ruskí okupanti stiahnuť od Kyjeva či z Hadieho ostrova.

Ukrajinci sa však vpred príliš nehrnú a upozorňujú, že to môže byť len ruská hra alebo pokus o pascu. Aj v prípade, že sa Rusi naozaj úplne stiahnu na druhý breh, je málo pravdepodobné, že sa Ukrajinci pokúsia o prekonanie rieky, hoci by to pre nich znamenalo otvorenie cesty na Krym. Už len oslobodenie Chersonu by pre nich bolo významnou morálnou vzpruhou.

O tom, že sa Rusi stiahnu z Chersonu, informoval už pred pár dňami Rusmi dosadený viceguvernér okupačnej správy Kirill Stremousov. Podľa ruských médií dnes zomrel pri dopravnej nehode. Havaroval na ceste z Chersonu na Krym. Ukrajinská polícia na neho vydala zatykač pre vlastizradu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky