Ukrajina dostáva nové systémy protivzdušnej obrany

Zdroj foto: Soldatnytt
Zdroj foto: Soldatnytt

Neutíchajúce ruské útoky na ukrajinské mestá urýchlili dodávky systémov protivzdušnej obrany od západných spojencov. Už v októbri dorazil nový nemecký systém IRIS-T a teraz Ukrajina potvrdila aj dodanie systémov NASAMS a Aspide.

NASAMS vyvinula koncom 90. rokov nórska firma Kongsberg v spolupráci s americkou spoločnosťou Raytheon. Používa raketu AIM-120 AMRAAM. Ide o strelu, ktorá bola pôvodne typu vzduch-vzduch a v prípade systému NASAMS išlo o jej prvé využitie v podobe zem-vzduch. Jej dosah je 50 km. NASAMS môže používať aj rakety AIM-9X Sidewinder alebo IRIS-T. Dosah je v tom prípade 25 km.

Aspide je pôvodne taliansky systém vyvinutý v 70. rokoch. Jeho dosah je 25 km. Ich darovanie sľúbilo Španielsko, ktoré aj začalo cvičiť ukrajinských vojakov na obsluhu týchto rakiet. Výcvik sa skončil 14. októbra. To, že systémy Aspide aj NASAMS sú na Ukrajine, potvrdil 7. novembra minister obrany Oleksij Reznikov. Rakety dokážu bojovať s lietadlami, vrtuľníkmi, dronmi aj strelami s plochou dráhou letu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky