Najväčšie lietadlo na svete postavia znovu

Zdroj foto: КМДА, Олексій Самсонов
Zdroj foto: КМДА, Олексій Самсонов

Ukrajinci opäť budujú svoj sen. Po tom, čo bolo lietadlo An-225 Mrija (v preklade sen) zničené na začiatku ruskej invázie, ho začali stavať znovu. Robia tak na utajenom mieste.

Pôvodná Mrija zhorela v hangári počas bitky o letisko Hostomeľ neďaleko Kyjeva. Oheň úplne zničil prednú časť lietadla a jedno krídlo. Druhé krídlo, stredná a zadná časť boli „len“ poškodené črepinami. Už vtedy sa Ukrajinci zaprisahali, že stroj postavia znovu.

Uľahčuje im to fakt, že Mrije tesne pred koncom Sovietskeho zväzu stavali dve. Dokončená bola iba jedna, ktorá mala pôvodne slúžiť na prepravu sovietskych raketoplánov na svojom chrbte. Na druhej sa zastavili práce, keď bola hotová na 60 percent.

Jediný existujúci exemplár slúžil od roku 1988 na prepravu ťažkých nákladov po celom svete. Mal dĺžku 84 metrov a rozpätie 88 metrov. Maximálna vzletová hmotnosť bola 640 ton, pričom hmotnosť nákladu bola 250 ton. Vďaka svojím rozmerom a výkonom stroj dosiahol viacero svetových rekordov a budil zaslúženú pozornosť všade, kde sa objavil. Posledný komerčný let vykonal na začiatku februára.

Spoločnosť Antonov teraz potvrdila, že na utajenom mieste prebiehajú práce na dokončení druhého stroja. Využijú pri tom niektoré časti zo zničeného prvého exempláru – napríklad hlavný podvozok a tri zo šiestich motorov. Zvyšné časti budú musieť vyrobiť nanovo. Zatiaľ sa podarilo zhromaždiť 30 percent dielov potrebných na dokončenie. Minimálny odhad nákladov na stavbu stroja je pol miliardy eur, zrejme to však bude viac.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky