Turci nepustili ruské lode cez Bospor, museli sa vrátiť domov

Zdroj foto: FB / Andrij Klymenko
Zdroj foto: FB / Andrij Klymenko

Museli odtiahnuť s dlhým nosom. Skupina ruských lodí, ktorá deväť mesiacov čakala v Stredozemnom mori na to, či ju Turci pustia cez úžiny Bospor a Dardanely do Čierneho mora, sa radšej vrátila na základňu vo Vladivostoku na Ďalekom východe.

Turci uplatnili medzinárodnú dohodou, ktorá im umožňuje v čase vojny uzavrieť tieto strategické úžiny. Plavbu umožnili len tým ruským vojnovým lodiam, ktoré mali domovskú prístav v Čiernom mori už predtým. Dve skupiny lodí z ruskej Tichooceánskej a Severnej flotily tak dostali zákaz vstupu.

Krížnik Varjag, torpédoborec Admiral Tribuc a tanker Boris Butoma vyrazili z Vladivostoku 29. decembra minulého roku. V polovici januára dorazili do Indického oceánu a vo februári sa cez Suezský prieplav dostali do Stredozemného mora. O týždeň neskôr sa k nim pridali krížnik Maršal Ustinov, torpédoborec Viceadmiral Kulakov, fregata Admiral Kasatonov a tanker Vjazma z ruskej Severnej flotily.

Plavidlá sa pohybovali vo východnom Stredomorí, kde spolupracovali s ruskými lietadlami zo Sýrie. V lete sa ako prvé ruské lode od roku 1995 objavili na Jadrane. Na vstup do Čierneho mora však čakali márne. Ako prvá sa teda v septembri vrátila domov do prístavu Severomorsk skupina lodí zo Severnej flotily. Teraz vyrazili domov aj lode z Tichooceánskej flotily. V prvých novembrových dňoch ich videli pri Srí Lanke a potom pri Singapure. Obe vojnové lode nesú symboly ruskej agresie. Krížnik Varjag má na komíne veľké písmeno Z a torpédoborec Admiral Tribuc má na veliteľskom mostíku písmeno V. Naspäť do Vladivostoku ich sprevádza aj tanker Boris Butoma.

Podľa serveru BlackSeaNews boli posádky lodí po deväťmesačnom nasadení unavené a ich morálka nízka. Plavidlá navyše potrebovali opravy, no prístavy na juhu Európy ich odmietli vykonať a tak museli odtiahnuť domov.

Oba spomínané krížniky patria do triedy Slava. Pôvodne ju tvorili tri lode (ďalšie ostali nedokončené), no krížnik Moskva sa v apríli potopil po zásahu ukrajinskými raketami. Lode sú dlhé 186 m a majú plný výtlak 12 500 ton. Posádku tvorí viac ako 500 námorníkov a základom výzbroje je 16 rakiet P-1000 Vulkan proti lodiam. Proti lietadlám nesú 64 rakiet S-300F a 40 rakiet Osa-M. Hlavňovú výzbroj tvorí dvojitý kanón kalibru 100 mm vo vežu na prove a šesť rotačných kanónov kalibru 30 mm. Krížniky nesú aj torpéda a vrhače protiponorkových náloží.

Torpédoborec Admiral Tribuc patrí do triedy Udaloj. Je primárne určený na boj proti ponorkám a tomu zodpovedá aj jeho hlavná výzbroj – dve štvorité vypúšťacie zariadenia pre protiponorkové rakety Metel-U. Na prove nesie dva kanóny kalibru 100 mm v dvoch jednohlavňových vežiach. Má tiež osem vertikálnych vypúšťacích zariadení pre rakety proti lietadlám. Loď je dlhá 163 m, má výtlak 7900 ton a posádku tvorí 300 námorníkov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky