Irán priznal dodávky dronov do Ruska

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Rusko používa iránske drony na Ukrajine už dva mesiace. Teherán až doteraz vehementne popieral, že by stroje používané na terorizovanie civilného obyvateľstva. Tento víkend však dodávky prvýkrát priznal.

Iránsky minister zahraničných vecí v sobotu povedal, že drony boli dodané, ale už dávnejšie a len v malom množstve. „Dodali sme obmedzený počet dronov do Ruska veľa mesiacov pred začatím vojny na Ukrajine,“ vyhlásil Hussajn Amir-Abdullahián pred novinármi v Teheráne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však Irán obvinil, že klame aj pri tomto priznaní. Ukrajina podľa neho zostreľuje denne približne desiatku iránskych dronov, takže nemôže ísť o starú dodávku malého množstva. Nasadenie iránskych dronov viacerých typov na Ukrajine za posledné mesiace potvrdilo množstvo fotografií, trosky zostrelených strojov, ba aj ukoristené takmer neporušené havarované bezpilotné prostriedky.

Podľa západných zdrojov sa Rusko s Iránom najnovšie dohodli na novej dodávke zbraní. Tá môže okrem dronov obsahovať aj balistické rakety. Teherán sa dohaduje o výrobe svojich dronov v Bielorusku a v Tadžikistane, odkiaľ by potom smerovali ich dodávky do Ruska.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky