Prečo je vesmír dôležitý pre NATO?

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje vo vesmíre? Akú dôležitú rolu hrá v našich každodenných životoch? Vesmír je nevyhnutný nielen pre nás, ale aj pre NATO.

Informácie zo satelitov používajú mnohé appky, ktoré denno-denne používame. Údaje z GPS o aktuálnej polohe, predpoveď počasia, dopravné informácie v reálnom čase – to všetko využíva satelitné technológie. Je však dôležitý pre obranu NATO a odradenie prípadných hrozieb. Preto v roku 2019 spojenci uznali vesmír ako ďalší operačný priestor, popri pozemnom, námornom, vzdušnom a kybernetickom priestore.

Viac ako polovica aktívnych satelitov, ktoré obiehajú Zem, patrí členom NATO alebo spoločnostiam, ktoré podnikajú na území Aliancie. Satelity môžu slúžiť na mierové účely, ale aj pre potreby bezpečnosti a obrany. Poskytujú nevyhnutné informácie pre aktivity, operácie a misie NATO.

Môže ich tiež využiť agresor. Existujúce satelity NATO sa môže pokúsiť hacknúť alebo rušiť, čo poškodí bezpečnostné a komerčné záujmy NATO. Vesmír je preto čoraz dôležitejší pre bezpečnosť a prosperitu Aliancie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi