Čo sa deje v Chersone?

Zdroj foto: Telegram / Jurij Sobolevskyj
Zdroj foto: Telegram / Jurij Sobolevskyj

Okupované mesto Cherson na juhu Ukrajiny sa vyprázdňuje od Rusov. Náznaky ústupu prichádzajú z viacerých strán. Sú dve možnosti – buď sa naozaj sťahujú do lepších pozícií na východnom brehu Dnepra, alebo by radi nalákali Ukrajincov do pasce.

Najprv sa vo štvrtok objavila správa, že z budovy okupačnej správy v Chersone zmizla ruská vlajka. Ruská administratíva sa už dva dni predtým presunula do mesta Skadovsk na pobreží Čierneho mora. Potom sa objavili videá z viacerých kontrolných stanovíšť, ktoré ruskí vojaci opustili. A do tretice o tom hovoril miestny kolaborant Kirill Stremousov, podľa ktorého je úplné stiahnutie ruských vojsk možné už v priebehu pár hodín.

Okupanti už v priebehu októbra evakuovali civilné obyvateľstvo Chersonu na druhý breh Dnepra. Potom rozšírili nútenú evakuáciu aj na ďalšie mestá a dediny a naposledy rozhodli o odchode všetkých obyvateľov z 15 km pásu po oboch brehoch Dnepra – teda aj z ľavého, na ktorom sa zatiaľ nebojuje. Medzitým Rusi odvážali všetko, čo nebolo pripevnené. Z Chersonu ukradli napríklad hasičské autá a sanitky, odviezli aj relikvie z katedrály. Dnes rozhodli o zastavení premávky kompy cez rieku s tým, že civilisti už sú preč a preto nie je potrebná.

Všetky tieto náznaky hovoria o ústupe. Ten ostatne požadovali ruskí velitelia už dávnejšie. Ukrajinci totiž útočia na Chersonskú oblasť od konca augusta, pomaly postupujú vpred a zároveň ničia Rusom zásobovanie cez rieku. Preto miestni velitelia chceli presun jednotiek na druhý breh, aby sa vyhli ich zbytočnému zničeniu.

Ukrajinci však k týmto náznakom pristupujú s veľkou dávkou opatrnosti. Rozhodne sa nemienia bezhlavo hnať dopredu, pretože sa obávajú pasce. Podľa niektorých zdrojov sú ruské jednotky v meste stále početné – len sa dobre ukryli a opevnili. Snažia sa ukrajinských vojakov nalákať do mesta, aby tam na nich udreli.

Ďalšia možnosť je, že chcú, aby Ukrajinci obsadili pravý breh a potom vyhodia do vzduchu priehradu v Novej Kachovke, aby ich zaplavili. Pre túto teóriu hovorí aj to, že Rusi evakuovali aj pás pozdĺž ľavého brehu Dnepra.

Je však možné, že ruské pozície sa stali neudržateľné (ako predtým pri Kyjeve alebo na Haďom ostrove) a naozaj radšej ustúpia. Na druhom brehu už údajne budujú opevnenia. Dneper by pre Ukrajincov znamenal vážnu prekážku pri ďalšom postupe a Rusi by tak mohli uvoľniť viac vojakov na iné úseky frontu. Tak či onak by však strata Chersonu bola pre Kremeľ veľmi nepríjemná. Je to jediné väčšie mesto, ktoré dobyli mimo územia Donbasu a centrum jednej zo štyroch oblastí, ktoré ilegálne anektovali. Bola by to teda rana z hľadiska propagandy – ale nielen to. Z Chersonskej oblasti vedie kanál s vodou na Krym, o ktorý by tým pádom prišli.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky