B-52 budú operovať z Austrálie

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

USA presunú do Austrálie šesť svojich strategických bombardérov B-52. Austrália sa tiež zapojila do spoločného americko-juhokórejského leteckého cvičenia pri brehoch Kórejského polostrova.

Americké bombardéry by mali pôsobiť zo základne Tindal, ktorá sa nachádza v austrálskom štáte Severné Teritórium, približne 300 km juhovýchodne od mesta Darwin. Hoci to austrálski predstavitelia oficiálne nekomentujú, podľa tamojších médií už prebieha úprava základne na prijatie B-52. Podľa serveru ABC tam vybudujú odstavné plochy pre šesť bombardérov, operačné veliteľstvo letky, nádrže paliva a bunker pre muníciu.

B-52 Stratofortress je jedným z troch typov strategických bombardérov vo výzbroji amerického letectva. Ďalšími sú nadzvukové B-1 Lancer a radarom ťažšie zachytiteľné B-2 Spirit. B-52 sú z nich najstaršie a zároveň najpočetnejšie, v službe ich je 76. Po modernizácii motorov a elektroniky majú slúžiť ešte minimálne do roku 2050. V súčasnosti sa väčšinou nepoužívajú na priame bombardovanie cieľov, ale ako nosiče striel odpaľovaných z diaľky. Môžu nosiť aj jadrové zbrane.

Správa o rozmiestnení B-52 v Austrálii prišla v čase, kedy napätie medzi USA a ich spojencami na jednej strane a Čínou či KĽDR na strane druhej neutícha, práve naopak. Južná Kórea napríklad bola nútená po piatich rokoch obnoviť pravidelné spoločné cvičenia s USA. Zrušila ich v roku 2018 ako gesto dobrej vôle v snahe zlepšiť vzťahy so Severnou Kóreou. Tá však tento rok uskutočnila už 28 testov rakiet a Južná Kórea preto cvičenia obnovila. Pod názvom Vigilante Storm prebieha práve teraz a zúčastňuje sa na ňom 140 juhokórejských a 100 amerických lietadiel. Ide o stroje F-15, F-16, F-18 i najnovšie F-35. Na cvičení sa podieľa aj Austrália, ktorá naň vyslala tankovacie lietadlo KC-30A.

Najväčší severokórejský test rakiet prišiel práve počas spoločného cvičenia USA a Južnej Kórey. Do vôd okolo demarkačnej línie KĽDR odpálila naraz až 23 rakiet. Jedna z nich dopadla len cca 50 km od juhokórejského pobrežia. Južná Kórea na to reagovala vyslaním lietadiel, ktoré odpálili tri rakety vzduch-zem do vôd pri demarkačnej línii.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky