Českí ministri rokovali na Ukrajine

Zdroj foto: Úrad vlády ČR
Zdroj foto: Úrad vlády ČR

Český premiér Petr Fiala tento rok už druhýkrát prišiel na Ukrajinu, ktorá čelí ruskej agresii. Kyjev bol bombardovaný aj v pondelok počas príchodu českej delegácie. Tá preto hodinu meškala. Návrat delegácie v utorok už prebehol bez problémov.

Fiala bol v Kyjeve už pred siedmimi mesiacmi. Tentoraz ho sprevádzalo aj sedem ministrov. Rokovali o povojnovej obnove Ukrajiny a ďalšej spolupráci. Po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským Fiala vyhlásil, že Ukrajina potrebuje jasnú perspektívu vstupu do EÚ a NATO. Dodal, že pri tom môže Kyjev rátať s podporou Česka. V tomto smere podpísali deklaráciu o euroatlantickej perspektíve Ukrajiny.

Fialu sprevádzali vicepremiéri Vít Rakušan, Marian Jurečka a Vlastimil Válek, ministerka obrany Jana Černochová, minister zahraničných vecí Jan Lipavský, minister financií Zbyněk Stanjura a minister dopravy Martin Kupka. V priebehu pondelka mali samostatné rokovania s ukrajinskými ministrami.

Česká republika chce prehĺbiť spoluprácu s Ukrajinou vo viacerých oblastiach – v obrane, doprave či energetike, vrátane tej jadrovej. Ukrajinská strana sa zaviazala, že bude vytvárať podmienky pre české firmy, ktoré chcú na jej území podnikať. Podľa ministra vnútra Víta Rakušana by sa české firmy mohli okrem iného podieľať na povojnovej obnove Ukrajiny.

Ministerka obrany Jana Černochová zas rokovala o možnostiach výcvikových kurzov pre ukrajinských vojakov, ktoré by organizovala česká strana. Diskutovala aj o možnosti opravovať ukrajinskú vojenskú techniku v českom podniku.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi