Lode s obilím vyplávali z Ukrajiny aj po útoku na Sevastopoľ

Zdroj foto: Twitter / UATV
Zdroj foto: Twitter / UATV

Z ukrajinských čiernomorských prístavov v pondelok vyplával konvoj 12 lodí naložených obilím. Deje sa tak aj napriek tomu, že Rusko pozastavilo platnosť dohody o vývoze obilia z Ukrajiny. Plavidlá sa v priebehu dňa dostali na úroveň Rumunska a v dohľade sa nezjavila žiadna ruská vojnová loď, ktorá by im v tom chcela zabrániť. V konvoji je napríklad loď so 40 000 tonami obilia pre Etiópiu.

Dohodu o vývoze obilia sprostredkovalo Turecko a OSN. Po ruskom útoku totiž ostalo na Ukrajine zablokovaných 20 miliónov ton obilia a ďalšie potraviny ako kukurica či slnečnicový olej. To spôsobilo potravinovú krízu najmä v krajinách tretieho sveta.

V sobotu skoro ráno však došlo k útoku na ruskú námornú základňu v Sevastopole na okupovanom Kryme. V reakcii na to Kremeľ dohodu vypovedal s tým, že „ruská strana nevie garantovať bezpečnosť civilných nákladných lodí“. Niektoré štáty v tejto súvislosti vyzvali na vojenské riešenie tohto problému – čiže sprevádzanie civilných lodí vojenskými. Turecko sa už vyjadrilo, že je odhodlané dohodu ochrániť.

Zatiaľ pritom nie je jasné, čo presne sa v Sevastopole stalo. Obyvatelia sa v sobotu o štvrtej ráno zobudili na výbuchy a streľbu protilietadlových zbraní. Námorná základňa sa podľa ruskej strany stala terčom kamikadze útoku námorných i vzdušných dronov. Spolu malo zaútočiť deväť bezpilotných prostriedkov a sedem diaľkovo ovládaných člnov naložených výbušninami. Podľa ruskej strany boli všetky lietajúce drony zostrelené a kamikadze plavidlá ľahko poškodili jednu mínolovku. Z prístavu však stúpalo viacero veľkých stĺpov čierneho dymu. Tie ruská strana vysvetlila ako súčasť „vopred plánovaného cvičenia“. Ukrajina sa k útoku oficiálne nehlási, no tamojšie médiá uvádzajú zásahy dvoch až štyroch lodí. Okrem mínolovky Ivan Golubec mala byť zasiahnutá aj fregata Admiral Makarov, ktorá sa po potopení krížnika Moskva stala novou vlajkovou loďou Čiernomorskej flotily.

Boli zverejnené videá z kamier útočiacich kamikadze člnov, z ktorých sa zdá, že k najmenej dvom zásahom ruských lodí mohlo dôjsť. Nech úž útok dopadol akokoľvek, ukázal, že ruské loďstvo je veľmi zraniteľné. Základne by totiž mali byť najmä v čase vojny silno chránené a už len preniknúť dovnútra je husársky kúsok. Rusko to označilo za teroristický čin, no jeho vojnové lode bežne ostreľujú ukrajinské mestá strelami Kalibr. Z tohto pohľadu sú teroristami, naopak, práve Rusi a ich lode sú legitímnym vojenským cieľom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky