Ukrajinci zasiahli základňu čečenských bojovníkov

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Na okupovanom území na juhu Ukrajiny bola v noci z pondelka na utorok zasiahnutá základňa čečenských bojovníkov Ramzana Kadyrova. Podľa ukrajinských správ zomrelo 40 z nich a 60 bolo zranených. To, že došlo k stratám, potvrdila aj čečenská strana, no nespresnila ich počet.

Ramzan Kadyrov na to reagoval výzvou na vymazanie ukrajinských miest z povrchu zemského. „Podľa mňa odpovedáme slabo. Pokiaľ priletela strela na našu stranu, do nášho regiónu, potom musíme vymazať ukrajinské mestá z povrchu zeme, aby pochopili, že ich nesmie ani napadnúť strieľať na nás,“ vyhlásil čečenský vodca.

Úplne pri tom pominul fakt, že to bolo Rusko, ktoré Ukrajinu bezdôvodne napadlo, a na ktorého strane jeho vojaci bojujú. Pominul aj to, že jeho vojaci sú pre brániacich sa Ukrajincov legitímnym vojenským cieľom a on navrhuje ako odpoveď plošné útoky na civilné ciele. A do tretice sa nezmienil o tom, že to boli práve jeho vojaci, ktorí na seba upozornili. Čečenskí bojovníci sú známi zverejňovaním videí a slabou sebadisciplínou na verejných sieťach. Aj v pondelok sa pochválili zriadením novej základne v obsadenej ukrajinskej škole. A hneď v noci im tam priletel „pozdrav“ v podobe striel z raketometov HIMARS. Aj po útoku Kadyrovci okamžite zverejnili video, na ktorom vyťahujú zranených z trosiek budovy.

 Ukrajinská strana na to reagovala výzvou pre čečenských vojakov, aby odišli z Ukrajiny kým nie je neskoro a bojovali za nezávislosť svojej vlasti. Len tak zabránia tomu, aby Rusi zničili aj ich hlavné mesto. Ukrajinci tak narážali na dve čečenské vojny, pri ktorých bolo v 90. rokoch minulého storočia mesto Groznyj opakovane silno bombardované.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky