Vyše 200 slovenských vojakov sa vrátilo domov

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

V kasárňach 21. mechanizovaného práporu v Trebišove sa v piatok zhromaždilo 215 príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí sa vrátili z pôsobenia v rámci medzinárodného krízového manažmentu v zahraničí. Nasadení boli na Cypre, v Lotyšsku, Bosne a Hercegovine, Mali a Stredoafrickej republike, Iraku a ďalších krajinách Blízkeho východu či na námornej misii. Okrem rodín ich osobne privítali aj minister obrany SR Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko.

„Pôsobenie našich vojakov v zahraničí je zosobnením spoľahlivého a konštruktívneho Slovenska, ako oceňovaného partnera na pôde medzinárodných organizácií. Zároveň sa týmto spôsobom podieľame na budovaní bezpečnejšieho sveta, čo v kontexte vojenskej agresie za našimi hranicami nebolo nikdy dôležitejšie, ako dnes,“ vyhlásil minister obrany SR Jaroslav Naď. Vojakom poďakoval za ich príkladnú reprezentáciu nielen seba, ale tiež Ozbrojených síl SR a Slovenska v zahraničí.

Náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko ocenil úspešné plnenie rôznorodých úloh v rozličných, často neľahkých podmienkach. „Úlohy sa líšili od posilnenia obrany spojencov a odstrašenia potenciálneho agresora, stabilizácie a ochrany krehkého mieru až po štábne a inštruktorské pozície prospievajúce k rozvoju regiónu, v ktorom boli nasadení,“ uviedol  generál Zmeko.

Vojaci, ktorí sa dnes zhromaždili v Trebišove, sa vrátili v rôznych termínoch uplynulých mesiacov v rámci rotácií z misie UNFICYP na Cypre, operácie EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine, nemeckej fregaty v rámci stálej námornej skupiny NATO SNMG1, mierovej pozorovateľskej misie UNTSO na Blízkom východe, námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI, posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku, NATO misie v Iraku a tiež vojenských výcvikových misií EÚ v Mali a v Stredoafrickej republike. Viacerí z nich boli dnes za svoje pôsobenie vyznamenaní.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi