Stanné právo a evakuácia Chersonu

Zdroj foto: Ukrainian Emergency Service
Zdroj foto: Ukrainian Emergency Service

Stanné právo na okupovaných územiach Ukrajiny, zvýšené bezpečnostné opatrenia v Rusku a evakuácia z Chersonu. Taký je najnovší vývoj „špeciálnej vojenskej operácie“, v ktorej podľa Kremľa ide všetko podľa plánu.

Stanné právo sa týka Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti Ukrajiny, ktoré Putin nedávno ilegálne pripojil k Rusku. Nie je však jasné, či sa v nich s vyhlásením stanného práva navonok niečo zmení, tvrdé podmienky tam panovali už aj predtým.

Obmedzenia sa však týkajú aj samotného Ruska. V ňom Putin dekrétom vytvoril tri rôzne stupne bezpečnostnej situácie. V regiónoch, ktoré susedia s Ukrajinou, vyhlásili tzv. „strednú úroveň pohotovosti“. Týka sa to napríklad oblastí Belgorodu, Brjanska, Krasnodaru, Rostova, ale aj okupovaného Krymu. Po novom je v nich zvýšené nasadenie silových zložiek, obmedzenie pohybu v rámci regiónu a tiež vstupu a výstupu z oblasti.

Pod touto úrovňou je „zvýšená pripravenosť“. Tá sa týka južných a stredných regiónov Ruska vrátane Moskvy. Putinov dekrét v nich spomína zvýšené bezpečnostné opatrenia, prehľadávanie vozidiel a obmedzenia dopravy. Najnižšia bezpečnostná úroveň sa týka zvyšku krajiny, čo znamená severného Ruska, sibírskych oblastí a ďalekého východu. Regionálni guvernéri musia zriadiť operačné štáby na vykonanie dekrétov. Väčšie právomoci získa aj ruská armáda.

Na juhu okupovaných území, v Chersonskej oblasti, sa medzitým začala evakuácia civilistov. Prevážajú ich cez rieku na ľavý breh Dnepra a ďalej na Krym. Z frontovej línie okolo Chersonu pritom neprichádzajú žiadne správy. Evakuácia je však známkou toho, že Ukrajinci sa blížia k mestu. Časť obyvateľov pred blížiacimi sa bojmi určite uteká dobrovoľne, no panujú obavy, že časť ľudí je jednoducho ruskými úradmi deportovaná. Popri transportoch civilistov prevážajú Rusi aj techniku a iný vojenský materiál. Obe strany sa tiež obviňujú z toho, že chcú vyhodiť do vzduchu veľkú priehradu v Novej Kachovke a zaplaviť tak celú oblasť vrátane Chersonu. Podľa Ukrajincov už Rusi priehradný múr podmínovali. Útoky na priehrady sú zakázané medzinárodným právom, no Rusi na to nedbajú a jednu už na Ukrajine zničili.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky