Pri páde bombardéra na ruský panelák zomrelo 13 ľudí

Zdroj foto: Kooperativ Telegram Channel
Zdroj foto: Kooperativ Telegram Channel

Ruský bombardér Su-34 sa v pondelok večer krátko po štarte zrútil na panelák v ruskom meste Jejsk na pobreží Azovského mora. Obaja piloti sa tesne pred nárazom katapultovali. Následný požiar bytovky si vyžiadal životy 13 ľudí, z toho troch detí.

Suchoj Su-34 mal byť pýchou ruského letectva, no vo vojne s Ukrajinou má pomerne veľké straty. Potvrdené je zničenie 18 z nich, je možné, že v skutočnosti ich bolo stratených ešte viac. Ten posledný však nebol zostrelený. Podľa oficiálnej verzie štartoval na cvičný let. Jeden z pilotov vypovedal, že mu počas vzletu začal horieť jeden z dvojice motorov. Vyšetrovatelia považujú za najpravdepodobnejšiu teóriu, že sa pri štarte zrazil s vtákmi.

Náraz stroja plného paliva vyvolal v deväťposchodovej bytovke obrovský požiar. Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, čo pred plameňmi radšej vyskočili z okna. Dokopy ich zahynulo trinásť, ďalších devätnásť ľudí museli so zraneniami hospitalizovať.

Len 70 km od Jejska na opačnom brehu Azovského mora leží Mariupoľ, ktorý ruské vojská zrovnali so zemou v prvých mesiacoch vojny. O ďalších niekoľko stoviek kilometrov ďalej ležia ukrajinské mestá, ktoré Rusi sústavne bombardujú aj v týchto dňoch. Cieľom je najmä energetická infraštruktúra. Podľa Kyjeva už bolo zasiahnutých 30 percent ukrajinských elektrární. Mnohé časti krajiny sú preto bez elektriny a aj bez vody, pretože bez prúdu nefungujú ani čerpadlá.

Na najnovšie útoky používajú Rusi vlny iránskych kamikadze dronov. Irán popiera, že by nejaké zbrane Rusku dodal, hoci dôkazy hovoria jasne proti nemu. Západné štáty preto pripravujú sprísnenie sankcií voči režimu v Teheráne. Minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba v utorok navrhol prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby prerušil diplomatické styky s Iránom. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok večer tiež vyhlásil, že Ukrajina dostane v najbližších dňoch obranné systémy proti dronom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky