Rusko útočilo iránskymi dronmi

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Pred týždňom zaútočili Rusi raketami na Kyjev a ďalšie mestá počas rannej špičky. Tento pondelok sa útoky opakovali. Rusi však tentoraz použili iránske kamikadze drony Šáhid 136. Tie sú v Rusku označované ako Geraň-2.

Tieto drony sú pomalé a lietajú nízko, preto sa ukrajinskej protivzdušnej obrane darí mnohé z nich ničiť. Rusko ich preto musí používať vo veľkom počte naraz, aby obranu zahltili a aspoň niektorým sa podarilo preniknúť k cieľu. Šáhid 136 je 3,5 m dlhý stroj s delta krídlom. Poháňa ho štvorvalcový spaľovací motor s tlačnou dvojlistou vrtuľou. Maximálna rýchlosť je iba 185 km/h. Celý dron má hmotnosť 200 kg, z toho 40 kg tvorí bojová hlavica. Cieľ ničí tak, že sa naň spustí a pri náraze vybuchne.

Ukrajincom sa dnes podarilo zostreliť približne 40 týchto dronov. Nad Odesu napríklad neprenikol žiadny. V Kyjeve sa jeden podarilo zničiť policajtom s obyčajnými kalašnikovm. Niektoré však prenikli k cieľom, ktoré opäť tvorila najmä ukrajinská energetická infraštruktúra. V Kyjeve však bol zasiahnutý aj obytný dom, ktorý sa čiastočne zrútil a zahynuli v ňom najmenej traja ľudia.

Denník Washington Post dnes tiež informoval, že okrem nákupu veľkého množstva dronov sa Rusko s Iránom dohodlo aj na dodávkach balistických rakiet krátkeho doletu. Ide o strely Fátih-110 a Zólfaghár, ktoré majú dosah 300 a 700 km. Tieto správy nenechávajú chladným Izrael, ktorý bol doposiaľ v konflikte neutrálny, no Irán je jeho úhlavný nepriateľ. „Už nie sú žiadne pochybnosti o tom, na ktorej strane by mal Izrael v tomto krvavom konflikte stáť. Nastal čas poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc tak, ako to robia USA a krajiny NATO,“ vyhlásil izraelský minister pre záležitosti diaspory Nachman Šai.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky