NATO urýchľuje dodávky protivzdušných systémov Ukrajine

Zdroj foto: Matti Blume
Zdroj foto: Matti Blume

Séria ruských útokov na ukrajinské mestá mala aj jeden vedľajší účinok – zintenzívnila dodávky protivzdušných systémov zo Západu. Nemecko napríklad po zásahu svojho konzulátu v Kyjeve urýchlene dodalo prvý zo štyroch sľúbených nových protivzdušných systémov IRIS-T.

Rakety IRIS-T vyvinula skupina štátov NATO pod vedením Nemecka ako náhradu za rakety Sidewinder. Na začiatku vznikla pre použitie na lietadlách ako raketa vzduch-vzduch, ale neskôr vyvinuli aj verzie zem-vzduch. Verzia SLS s krátkym doletom má dosah 12 km, verzia SLM už má dosah 40 km do diaľky a 20 km do výšky. Vyvíja sa aj verzia SLX s dlhým doletom, ktorá by mala byť schopná zasahovať ciele až na vzdialenosť 80 km a do výšky 30 km.

Ukrajina dostala verziu IRIS-T SLM so stredným doletom. Okrem lietadiel dokáže ničiť aj strely s plochou dráhou, rakety proti pozemným cieľom a má aj vysokú úspešnosť proti manévrujúcim dronom. Podľa zverejnených informácií dostala Ukrajina zatiaľ 24 rakiet. Systém už nasadila na juhu krajiny, kde mestá Odesa a Mykolajiv čelia silnému bombardovaniu. Stala sa tak prvou krajinou na svete, ktorá systém operačne používa.

Dodávky nových protivzdušných systémov NASAMS urýchlili aj Spojené štáty. Dva z ôsmich sľúbených systémov už sú na ceste. Británia sľúbila, že dodá Ukrajine dodatočné rakety pre NASAMS. Dodanie rakiet sľúbilo aj Holandsko a Francúzsko pridá okrem rakiet aj svoje vlastné protivzdušné systémy. Výzbroj dodá aj Kanada. Okrem zbraní na obranu proti lietadlám sľúbili tieto štáty dodať aj radary.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky