Predstavili nový americký tank

Zdroj foto: General Dynamics
Zdroj foto: General Dynamics

AbramsX navrhla firma General Dynamics Land System ako prechodný typ medzi strojmi M1A2 Abrams SEPv3/SEPv4 a budúcim hlavným bojovým tankom. Predstavili ho na každoročnom sympóziu neziskovej organizácie AUSA (Association of the United States Army), ktorá podporuje príslušníkov armády a ich rodiny.

História tanku M1 Abrams siaha do 70. rokov minulého storočia, do služby vstúpil v roku 1980. Prvá verzia mala ešte kanón kalibru 105 mm, neskôr dostal vynikajúci kanón kalibru 120 mm nemeckej firmy Rheinmetall. Kombinácia palebnej sily a výbornej pancierovej ochrany z neho robí jeden z najlepších tankov na svete. Určitým nedostatkom je jeho pohon. Ten tvorí turbína Honeywell, ktorá síce poskytuje vynikajúci okamžitý výkon pri rozbiehaní sa a vysokú mobilitu, ale zároveň má vysokú spotrebu.

Práve to rieši AbramsX úplne novým hybridným elektrickým pohonom. Nejde o žiadnu ekologickú módu – dôvody použitia tohto typu pohonnej jednotky sú najmä taktické. Tank s ním má rovnaký dojazd ako súčasný Abrams, no potrebuje naň polovičné množstvo paliva. To znižuje logistické nároky a tým vystavuje potenciálnemu riziku na zásobovacej trase menej cieľov a tiež menej vlastného personálu. Významným dôvodom je tiež zníženie nápadnosti tanku. Ten môže mať pri pozorovaní zapnuté všetky prístroje, pričom nezanecháva žiadnu zvukovú ani tepelnú stopu. Hybridný elektrický pohon umožňuje do istej miery aj tichý presun.

Veľkou zmenou je aj automatický nabíjací systém hlavného dela a možnosť použitia bezposádkovej veže. Na veži sú tiež zabudované systémy aktívnej ochrany tanku – čiže radary a zbrane umožňujúce automaticky zničiť blížiace sa nepriateľské rakety či iné projektily. Podľa predstaviteľov firmy General Dynamics Land System si armáda môže v budúcnosti zvoliť akékoľvek radary či zbrane systémov aktívnej ochrany. Poľahky ich zabudujú vďaka existujúcej predpríprave a odpadnú tak nákladné úpravy a prestavby.

Najnovšie existujúce (resp. pripravované) verzie SEPv3 a SEPv4 samy osebe predstavujú úplne iné tanky v porovnaní s Abramsami z 80. rokov. Majú nové zbrane i muníciu, pancierovú ochranu, senzory, systémy riadenia, datalinky aj elektrické systémy, ktoré musia všetkým novým prístrojom dodávať „šťavu“. AbramsX by oproti nim predstavoval ešte krok ďalej a umožnil by tomuto typu tankov slúžiť až približne do roku 2050.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky