Holandský systém Patriot odíde zo Slovenska

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Holandsko zníži počet svojich vojakov v mnohonárodnej bojovej skupine NATO, ktorá je pod českým velením umiestnená na Slovensku. V rámci tohto znižovania stavu Holandsko odsunie aj jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. Odchod holandských vojakov sa začne tento týždeň.

Aj po odsune holandskej batérie však na Slovensku ostanú ešte tri ďalšie. „Odchod holandského systému neovplyvní obranyschopnosť SR, v jeho úlohách budú okrem iných prostriedkov ďalej pokračovať dve nemecké batérie. Navyše je naďalej na letisku Kuchyňa pri Malackách umiestnená aj batéria systému Patriot amerických ozbrojených síl,“ uviedlo slovenské ministerstvo obrany.

Zmena v zložení mnohonárodnej bojovej skupiny je podľa ministerstva prirodzenou súčasťou vývoja situácie a stanovených úloh. Pre prípad potreby môže byť holandský systém Patrior na Slovensku opäť nasadený. „Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a rovnako spojeneckých vojakov,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Bojová skupina NATO na Slovensku absolvovala v septembri certifikačné cvičenie, ktoré potvrdilo, že je pripravená plniť stanovené úlohy. Pozemné jednotky skupiny sú umiestnené vo vojenskom výcvikovom centre Lešť, protivzdušná obrana zas na leteckej základni Sliač.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky