Rusko sa za most na Krym mstí civilistom

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Ruská armáda opäť predviedla, že jediné, čo naozaj dokáže, je ostreľovanie miest zdiaľky. Putin totiž v nedeľu v noci obvinili Ukrajinu z terorizmu po výbuchu mosta na Krym. Následne nariadil ako pomstu útoky na ukrajinské mestá.

Cieľom bolo 16 miest po celej Ukrajine od Charkova cez Kyjev až po Ľvov. Prvé útoky prišli v čase rannej špičky, keď išli ľudia do práce a deti do školy. Toto načasovanie svedčí o zámere spôsobiť čo najväčšie straty na životoch. Rusi v priebehu dňa vystrelili viac ako 90 striel s plochou dráhou letu a iránskych samovražedných dronov. Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila viac ako polovicu z nich, ale tie, čo prešli, aj tak spôsobili vážne škody. Zasiahnuté boli najmä elektrárne a rozvodne elektriny, čo spôsobilo výpadky energie vo viacerých mestách. Prestala tiecť aj voda, pretože čerpadlá ostali bez elektriny. Okrem toho boli zasiahnuté aj také „strategické“ ciele ako detské ihrisko, križovatka pred univerzitou a budova nemeckého konzulátu. Ani jeden cieľ nemal vojenský charakter a tak bolo ich jediným zmyslom iba terorizovanie civilného obyvateľstva. Najmenej tri rakety vystrelené z lodí z Čierneho mora preleteli ponad územie Moldavska, ktoré si preto predvolalo ruského veľvyslanca.

Podľa Ukrajincov bol tento útok plánovaný už dlhšie. To im jednak umožnilo pripraviť sa naň a tiež to svedčí o tom, že výbuch mosta na Krym bol len zámienkou. Stále tak nie je jasné, kto ho spôsobil a ako. Putin síce označil útok na most ako terorizmus, ale je to práve Rusko, ktoré v tomto smere spravilo precedens – v apríli a v máji opakovane útočilo raketami na strategický most Zatoka, ktorý vedie ponad ústie Dnestra a spája Odesu s rumunskými hranicami.

Navyše most na Krym je podľa Ukrajincov legitímnym vojenským cieľom, hoci sa k jeho poškodeniu nehlásia. Išli po ňom všetky vojská, ktoré 24. februára napadli juh Ukrajiny a prechádzajú ním aj posily, palivo a munícia pre ruské jednotky, ktoré okupujú Chersonskú a Záporožskú oblasť.

Ak sa útokmi na civilné obyvateľstvo snaží Putin zlomiť morálku Ukrajincov, darí sa mu pravý opak. Rovnako sa mu darí motivovať aj trochu upadajúce snahy Západu pomáhať Ukrajine. Nemecko po útokoch (ktoré zasiahli aj jeho konzulát) sľúbilo, že urýchli dodávky protivzdušných systémov IRIS-T.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky