Vybuchol most na Krym

Zdroj foto: SBU
Zdroj foto: SBU

V sobotu skoro ráno došlo k masívnej explózii na jedinom moste, ktorý spája polostrov Krym s Ruskom. Po výbuchu sa zrútila časť vozovky do mora. Na susednej železničnej časti začal horieť vlak s cisternovými vozňami.

Výbuch nastal o 6.07 ráno. Zábery z bezpečnostných kamier naznačujú, že explodoval kamión, ktorý práve išiel po moste z ruskej strany smerom na Krym. Pred vstupom na most bol skontrolovaný ruskými vojakmi, ktorí preverujú všetky autá. Most totiž slúži najmä armáde na presuny vojakov, techniky a zásob na Krym a odtiaľ ďalej na okupované časti Ukrajiny v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Ukrajina ho preto označila za legitímny vojenský cieľ a vyhlásila, že akonáhle bude mať k dispozícii prostriedky na jeho zničenie, urobí to.

Nie je však jasné, kto útok spáchal a či to bol naozaj výbuch kamióna. Je možné, že vybuchlo niečo pod mostovkou akurát v okamihu, keď tadiaľ auto prechádzalo. Nálož mohla byť umiestnená buď priamo na moste (čo by ale asi nezostalo bez povšimnutia) alebo na nejakom plavidle. V tom prípade by však priplávalo zo strany Azovského mora, ktoré ovláda Rusko. Zásah raketou odborníci predbežne vylúčili, pretože na vozovke neostali žiadne typické stopy po jej výbuchu a črepinách.

Výbuch zasiahol aj osobné auto, ktoré práve išlo vedľa kamióna. Zahynuli v ňom tri osoby. Do vody sa zrútili tri mostné polia. Susedný cestný pruh opačným smerom bol síce poškodený, ale ostal stáť a večer na ňom obnovili dopravu – ale len ľahkými vozidlami. Ťažké kamióny musia ísť trajektom.

Na železničnej časti bol práve vlak s cisternami, ktorý pár sekúnd po výbuchu kamióna tiež začal horieť. Išlo zrejme o sekundárnu explóziu. Silný požiar sa podarilo uhasiť až po štyroch hodinách s pomocou vrtuľníkov. Železničná časť bola vážne poškodená, ruské úrady však tvrdia, že vlaky po nej môžu premávať. Občania na Kryme sa údajne nemusia obávať výpadkov zásobovania, no tí si myslia svoje. Čerpacie stanice a obchody na polostrove od rána obliehali davy ľudí.

Ukrajina sa k činu priamo nehlási. Kancelária prezidenta Volodymyra Zelenského však povedala, že toto je len začiatok. „Všetko ilegálne musí byť odstránené, všetko ukradnuté musí byť navrátené Ukrajine a všetci ruskí okupanti musia byť vyhnaní,“ povedal Zelenského poradca Mychajlo Podoľak.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky