Najväčšie riziko apokalypsy od kubánskej krízy

Zdroj foto: White House
Zdroj foto: White House

Riziko jadrovej apokalypsy je najvyššie od kubánskej krízy v roku 1962. Vyhlásil to americký prezident Joe Biden v reakcii na Putinove vyhrážky jadrovými zbraňami.

Biden bol na podujatí na podporu demokratickej senátorskej kampane. „Máme tu chlapíka, ktorého celkom dobre poznám. Nežartuje, keď hovorí o možnom použití taktických jadrových, biologických alebo chemických zbraní, pretože jeho armáda, takpovediac, podáva výrazne nižší ako očakávaný výkon,“ vyhlásil Biden o Putinovi v prejave.

Americký prezident potom publikum vyzýval, aby nepodľahlo klamu, že menšie, taktické zbrane nepredstavujú veľké riziko pre svet. „Nemyslím si, že existuje niečo také, ako schopnosť poľahky použiť taktickú jadrovú zbraň a neskončiť s armagedonom,“ dodal Biden. Riziko je podľa neho najväčšie od kubánskej raketovej krízy v roku 1962.

Putin podpísal dekrét o pripojení ukrajinských území k Rusku – hoci žiadnu z oblastí plne neovláda a na viacerých miestach ukrajinská protiofenzíva výrazne napreduje. Zastaviť ju zatiaľ nedokázala ani mobilizácia ruských záloh. Ruský režim sa preto čoraz viac vyhráža použitím všetkých dostupných prostriedkov na obranu ruského územia. Za ruské ho však považuje iba Kremeľ, medzinárodné spoločenstvo ilegálnu anexiu neuznalo.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi