Británia posiela lode na ochranu plynovodov

Zdroj foto: Royal Navy
Zdroj foto: Royal Navy

Európa sa po výbuchoch plynovodov Nord Stream 1 a 2 obáva o svoju kritickú infraštruktúru. Nóri aj Dáni totiž hlásia podozriví aktivity neznámych dronov nad svojimi ťažobnými poliami v Severnom mori. Na ich ochranu nasadia vojenské námorníctvo.

Británia už do Severného mora vyslala fregatu HMS Somerset a výskumné plavidlo HMS Enterprise. To druhé bude pomocou sonaru a podmorských robotov sledovať morské dno. Úlohou lodí je chrániť ropovody, plynovody a internetové káble, ktoré vedú pod vodou.

Západné štáty sa obávajú o bezpečnosť týchto zariadení po tom, čo sa Nord Stream v Baltskom mori stal zjavnou obeťou sabotáže. Švédi chcú ich výbuchy dôkladne vyšetriť, no do rúry Nord Stream 1 stále prúdi plyn a tým pádom sa nedá preskúmať. Popri týchto explóziách trochu zanikla nemenej závažná správa, že Nóri zaznamenali 9 incidentov, pri ktorých sa k ich ťažobným zariadeniam napriek zakázanej zóne priblížili neznáme drony. Stalo sa to príliš ďaleko od pobrežia, takže museli priletieť z nejakej lode. Tieň podozrenia padá na Rusov, ktorí v minulosti vyzužívali rybárske lode na špionážne účely.

Drony môžu ohroziť ťažobné veže viacerými spôsobmi. Keďže personál sa na veže dopravuje helikoptérami, hrozí zrážka a pád vrtuľníka do mora. V prípade, že by bol dron ozbrojený, môže spôsobiť poškodenie alebo aj zničenie veže. Výskyt neznámych bezpilotných prostriedkov nad svojimi ropnými poliami hlásilo po Nórsku aj Dánsko.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35