Rusom kolabujú dva fronty naraz – na severe Chersonskej a na hranici Luhanskej oblasti

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Ruskí vojaci nemajú nikde na Ukrajine pokoj. Keď sa sústredili na nápor protivníka na juhu v Chersonskej oblasti, udreli Ukrajinci nečakane na severovýchode v Charkovskej oblasti. Teraz obnovili postup aj na juhu. Rusom severne od Chersonu za dva dni úplne skolabovala frontová línia.

Po veľkých úspechoch v oblasti Balaklija, Kupjansk a Izjum sa ukrajinská armáda na chvíľu zastavila. Po pár dňoch však obnovila svoj postup aj na východ od rieky Oskil a obkľúčila mesto Lyman. Ruské jednotky sa z neho stiahli po poslednej voľnej ceste, tá však bola pod paľbou ukrajinského delostrelectva a okupanti utrpeli veľké straty.

Zdá sa, že Rusi do poslednej chvíle otáľali s ústupom z Lymanu, pretože mali v pláne zaskočiť Ukrajincov o niečo severnejšie. Niekoľko dní útočili z viacerých smerov na dediny východne od mesta Kupjansk, kde si Ukrajinci vytvorili malé predmostie za riekou Oskil. Do týchto útokov nasadili aj elitné jednotky vyzbrojené tankami T-90. Všetky útoky však Ukrajinci odrazili. Rusi stratili desiatky tankov a tri-štyri taktické práporové skupiny.

Po týchto porážkach pri Lymane a východne od Kupjanska sa Ukrajincom otvorila cesta ďalej na východ do Luhanskej oblasti. Dnes začali ostreľovať cestu medzi obcami Svatove a Kreminna, čím ich od seba odrezali. Kým sa však Rusi snažili zalátať túto pretrhnutú obranu, postihol ich nečakaný úder na opačnej strane fronty. Na severe Chersonskej oblasti sa ukrajinským vojskám podarilo včera preraziť pri obci Zolota Balka a popri brehu Dnepra sa začali valiť na juh. Zároveň Ukrajinci zaútočili ma viacerých miestach zo západu a Rusom na severe Chersonskej oblasti reálne hrozilo obkľúčenie. Podobne ako v Charkovskej oblasti tam nedržali súvislú líniu, ale len opevnené body, čiže najmä dediny. Ukrajinci ich však obchádzali a postupovali ďalej. Ak Rusi nechceli ostať v obkľúčení, museli utekať. Výsledkom bol kolaps fronty. Ukrajinci za dva dni postúpili o desiatky kilometrov, oslobodili Dudčany aj Mylove a tlačia sa na Beryslav, ktorý leží len kúsok od strategickej priehrady Nova Kachovka. Tam by sa im otvorila aj cesta na východný breh Dnepra.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi