Slovensko dostane od USA vojenskú pomoc vo výške 200 miliónov dolárov

Zdroj foto: MO SR / MZVaEZ SR
Zdroj foto: MO SR / MZVaEZ SR

Americký kongres rozdeľoval peniaze z podporných fondov FMF (Foreign Military Financing). Slovensko dostalo jeden z najväčších podielov z celkovo 18 krajín, medzi ktoré USA peniaze prerozdeľujú.

Suma 200 miliónov dolárov je určená na modernizáciu Ozbrojených síl SR. USA ich poskytli v kontexte technickej pomoci, ktorú Slovensko dodalo Ukrajine. „Slovensko je zodpovedný spojenec, ktorý má aj v náročných časoch jasný hodnotový kompas. Veľmi aktívne sa podieľame sa na krokoch, ktoré posilňujú obranu nás všetkých naprieč celou Alianciou. Dôležitou súčasťou toho je aj rozhodná podpora Ukrajiny, ktorá sa odhodlane a hrdinsky bráni voči ruskej agresii,“ vyhlásil v reakcii na odsúhlasenie grantu americkým kongresom minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň ocenil nebývalú kvalitu bilaterálnych vzťahov medzi SR a USA, ako aj pozitívny obraz Slovenska v zahraničí.

Ministerstvo obrany SR použije tieto prostriedky na obstaranie vojenskej techniky s cieľom posilnenia bezpečnosti Slovenska a tiež kolektívnej interoperability a prvku odstrašenia. „Ide o významnú príležitosť diverzifikovať našu vojenskú techniku, najmä jej časť sovietskeho typu, na ktorej už nemôžeme a nechceme byť závislí,“ zdôraznil minister Naď. O konkrétnom využití financií bude rezort obrany bližšie informovať, keď to bude aktuálne.

Foreign Military Financing (FMF) je program, ktorý poskytuje grant zahraničným armádam na nákup obranného vybavenia, výcviku či potrebných služieb. Susedné Česko dostane z tohto balíka 100 miliónov dolárov na modernizáciu armády a čiastočnú kompenzáciu dodávok na Ukrajinu. Oba štáty tiež dostanú po 6 miliónov dolárov navyše na kybernetickú ochranu a budovanie odolnosti proti hybridným vplyvovým operáciám.  

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky