Slovenskí poslanci schválili vstup Švédska a Fínska do NATO

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) schválili prístupové protokoly Fínska a Švédska do NATO. Po súhlase parlamentu musí vstup týchto dvoch škandinávskych krajín do Aliancie ratifikovať ešte prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Za vstup Fínska do NATO v utorok hlasovalo 126 zo 143 prítomných poslancov. V prípade Švédska to bolo 124 zo 144 poslancov. Slovenská vláda deklarovala plnú podporu členstvu Fínska a Švédska v Aliancii. V predloženom materiáli uviedla, že oba štáty sú najbližšími partnermi NATO. Zdieľajú naše princípy, hodnoty aj záväzky vyplývajúce z členstva v Aliancii. Ich členstvo podľa predkladateľov posilní severoatlantickú stabilitu a bude prínosom aj pre bezpečnosť Slovenska.

Fínsko aj Švédsko s NATO dlhodobo spolupracovali, no na vstup sa nechystali a ani verejná mienka tomu nebola naklonená. Všetko sa zmenilo po ruskej invázii na Ukrajinu. Obyvatelia oboch krajín sa čoraz viac prikláňali k vstupu do Aliancie. V máji podali oficiálnu žiadosť o vstup a na konci júna na summite NATO v Madride dostali oficiálnu pozvánku. Odvtedy ich vstup ratifikovalo 27 z 30 členských krajín, Slovensko sa dnes stalo 28-ou. Jedinými štátmi, ktoré prijatie Švédka a Fínska do NATO ešte nepotvrdili, tak ostávajú Maďarsko a Turecko.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi